facet gdy odchodzi od kobiety

Co czuje facet gdy odchodzi od kobiety?

Jakie emocje towarzyszą rozstaniu? Co czuje facet, gdy odchodzi? Jak odczytywać jego zachowanie? Tego typu pytania pojawiają się w głowach kobiet, które zakończyły związek. Powody zerwania mogą być bardzo różne, jednak jeśli wspólne życie pary opierało się na szczerym uczuciu, jego finał nie jest dla żadnej ze stron czymś obojętnym.

Tylko… czy na pewno? Skąd mamy mieć pewność, że nasz ex-mężczyzna wylewa łzy po rozłące? Social media i inne jego aktywności mogą stwarzać jedynie przykrywkę co do tego, jak naprawdę się czuje. W niniejszym tekście postaramy się podzielić sposobami, jak sprawdzić jego prawdziwy stan emocjonalny w tym newralgicznym okresie.

Zachowanie byłego, jeśli to kobieta z nim zerwała

Zachowanie faceta przy odejściu może przybrać różne formy i skrajności. Jeśli zrywa z nim dziewczyna, znacznie częściej można spotkać się z gwałtowną reakcją. Oznakami sprzeciwu wobec Twojej decyzji mogą być błagalne wiadomości, desperackie próby kontaktu czy nawet — co niestety też się zdarza — akty agresji, jak wyzwiska. W przypadku tego ostatniego przykładu podzielimy się od razu bardzo prostą poradą: odpuść. Skoro nie szanuje Cię po tej decyzji, to znaczy, że tak naprawdę nigdy Cię nie szanował.

Pierwsze dwie opcje świadczą o tym, że mu zależy. Nie daj się jednak szantażować emocjonalnie: nie bierzesz odpowiedzialności za dorosłego faceta. Rozgoryczenie, biadolenie, słuchanie o tym, jak komuś zniszczyło się życie… Słowem: ciężka sprawa. To, co czuje facet, gdy odchodzi od kobiety, może być strasznie trudne do przełknięcia, zwłaszcza jeśli to nie jego wybór, niemniej to Ty masz prawo do szczęścia. Nikt nie ma obowiązku być z kimś całe życie. Nikt też nie może nałożyć tego obowiązku na kogoś innego.

Oczywiście można spotkać się także ze skrajnościami w drugą stronę. Twój były może chcieć udowodnić, że nic strasznego się nie stało. Będzie chwalił się szerokim uśmiechem na zdjęciach, szybko pojawi się jakaś inna dziewczyna, i tak dalej. Sposobów na udowodnienie Ci, że popełniłaś błąd, odchodząc od tak fajnego gościa, jest naprawdę dużo. W zasadzie powinnaś się cieszyć, jeśli tak się dzieje. Urażona duma jest znacznie mniej przykrym doświadczeniem niż głęboki smutek, któremu towarzyszy wycie do księżyca. Skoro chce się dowartościować w jakiś sposób i nie rani Cię tym w żaden sposób — nic wielkiego się nie dzieje.

Co czuje facet gdy odchodzi od kobiety?
Co czuje facet gdy odchodzi?

Co czuje facet, gdy odchodzi?

Można uznać, że w przypadku zerwania przez kobietę, większość mężczyzn dotyka cały wachlarz złych emocji: od tęsknoty, żalu i bólu po agresję, złość, czy zazdrość, jeśli rozpoczęłaś nowy związek. Zwłaszcza nowy, udany związek. Najlepiej, żeby  owe odczucia nie przybierały zbyt dużych rozmiarów, ale to już kwestia wrażliwości czy okoliczności, jakie towarzyszyły rozłące.

  Empatia: Kluczowa umiejętność dla lepszych relacji i rozwoju osobistego

Pomysł rozstania się może pochodzić także od niego. Co czuje facet, gdy odchodzi z własnego wyboru? W takich przypadkach znacznie rzadziej spotkamy się z wybuchowymi reakcjami. Szczerze mówiąc, często jest tak, że po tej decyzji czuje się on naprawdę dobrze.

Dużo w tym temacie powiedzą Wasze ostatnie chwile. Jeśli było widać, że męczyliście się ze sobą, Twój partner nie wyrażał radości czy chęci bliskości z Tobą, to po zerwaniu może odczuwać on dużą ulgę. Czasami trudno się przyznać do trwania w toksycznej relacji, a skoro on to zrobił, to znaczy, że teraz będzie u niego znacznie lepiej. To może być niezwykle przykry wniosek dla Ciebie, jako byłej, ale trzeba to przełknąć. Gdy spotkasz go szczęśliwego z inną dziewczyną, lub jako singla, po prostu zobaczysz, że wybrał dla siebie lepsze życie. Po prostu w przypadku wyraźnego kontrastu — „ze mną wyglądał na nieszczęśliwego, od kiedy odszedł, wygląda na szczęśliwego” — można stwierdzić, że dokonał dobrego wyboru.

W sytuacji, gdy Wam się nie układało, nie będzie dziwne, jeśli to, co czuje facet, gdy odchodzi, będzie można zawęzić do takich wyrażeń, jak obojętność czy neutralny stosunek do Ciebie. Niestety, nawet największa przygoda potrafi się wypalić. Mógł szczerze Cię kochać, a uczucie z czasem po prostu zgasło. Jeśli po rozstaniu zachowuje się on wobec Ciebie obojętnie, można uznać, że prawdopodobnie cieszy się ze swojej decyzji.

Zdarza się też, że faceci oferują dziewczynom, z którymi zrywają, utrzymanie kontaktu na poziomie przyjaźni. By rozpoznać intencje i emocje, jakie towarzyszą byłemu podczas takiej propozycji, warto zastanowić się nad tym, jak szczerze brzmi jego oferta oraz jaki jest jego temperament i charakter. Umówmy się, wielu mężczyzn decyduje się na pytanie „czy zostaniemy przyjaciółmi?” tylko dlatego, że to wygodna formułka w tego typu sytuacjach. Oczywiście, to nie musi być reguła w każdym przypadku. Facet, który nie męczył się z Tobą, ale jednocześnie poznał kogoś innego, może proponować to całkowicie serio. Przyjaźń z byłym jest jak najbardziej możliwa. Często też bardzo potrzebna, gdy w grę wchodzą dzieci lub inne zobowiązania.

  Genderfluid - Przełamanie stereotypów płciowych w świecie mody

Gdy odchodzi od kobiety i zrozumie z czasem, że to błąd

Nie wszystkie nasze decyzje życiowe są właściwe. Niekiedy potrafimy to zrozumieć dopiero po jakimś czasie. Co czuje facet, gdy odchodzi od kobiety i za rok, dwa, a może miesiąc, zorientuje się, że dokonał niewłaściwego wyboru?

Na pewno pojawi się tęsknota. Nawet ta najsilniejsza może nie wystarczyć do zmiany jego decyzji i powrotu. Może po prostu bać się, że jest już za późno, a Ty nie wybaczysz mu tego, co Ci zrobił. W końcu masz też do tego prawo i jest to w pełni zrozumiałe. Jeśli chcesz więc, byście byli ponownie razem, to Ty musisz dać sygnał, że jeszcze nie wszystko stracone. Mężczyzna może żałować, myśleć o Tobie i o Waszych wspólnych chwilach i… nic z tym nie zrobić. Skoro zależy Ci jeszcze na nim, pokaż mu, że może wrócić. Dla niego nie musi to być oczywiste.

Wiele związków zniszczyła rutyna. Wspólne mieszkanie, dzieciaki na utrzymaniu, problemy takie jak ugotowanie obiadu i sprzątanie: nie brzmi to jak romantyczna historia. Po zerwaniu facet może jednak przypomnieć sobie o tym, jak było na początku. O motylach w brzuchu i poczuciu, że jest najszczęśliwszym gościem na świecie. Jeśli przypomni sobie te wszystkie rzeczy, dzięki temu, że zobaczył Cię poza swoim życiem, uśmiechniętą i wzbudzającą zainteresowanie innych, musisz przemyśleć, czy warto do niego wrócić. Życie nie zawsze usłane jest różami. Skoro już raz nie kochał Cię wystarczająco podczas zwykłej codzienności, być może nie jest odpowiedni do dojrzałego związku?

Pamiętaj, że masz prawo do własnego szczęścia

Ustalenie tego, co czuje facet, gdy odchodzi, może być trudne. Wiele zależy od tego, kto podejmuje decyzję o zakończeniu związku, od tego, jak Wam się układało w finałowym okresie bycia parą, i tak dalej.

Choć zostało już o tym wspomniane w tekście, chcielibyśmy na koniec podkreślić jedną ważną rzecz. Pamiętaj, że nie ponosisz odpowiedzialności za nieszczęście drugiej strony po zerwaniu. Masz jedno życie i wykorzystaj je jak najlepiej. Nie daj się szantażować emocjonalnie.

  Brak miłości w związku - Jak go rozpoznać i jak sobie z nim radzić

Nasze wybory mogą sprawiać przykrość innym, ale przede wszystkim nie powinniśmy sprawiać przykrości sobie. Trwanie w nieszczęśliwej relacji i tak nie jest dobre, dla żadnej ze stron.

Magdalena Dirks

Uznana psychoterapeutka i specjalistka w dziedzinie dynamiki związków, przez ostatnie dwie dekady pomogła setkom par w odnalezieniu harmonii i zrozumieniu siebie nawzajem. Jest autorką wielu artykułów i książek, które stały się kompasem dla tych, którzy pragną głębszej więzi w swoich relacjach. Dzięki unikalnemu podejściu, łączącemu wiedzę z psychologii z praktycznymi narzędziami, Stała się jednym z najbardziej cenionych ekspertów w Polsce. Jej warsztaty i seminaria przyciągają uczestników z całego kraju, pragnących odkryć tajniki udanych związków.

Zobacz wszystkie posty autora Magdalena Dirks →