Opowiadanie dzieciom historii jest niezwykle ważne. Poznają różne perspektywy, emocje, zachowania innych, rozwija się ich wyobraźnia. Rodzic może również zbudować wyjątkową, intymną relację z dzieckiem, budując napięcie i wprowadzając pociechę do wyimaginowanej krainy, w której można rozwiązać wiele problemów. To czas dla Was, który warto wykorzystać w jak najlepszy sposób.
Jeżeli masz trudność w opowiadaniu historii dziecku, przeczytaj książkę „Jak opowiadać historie dzieciom” autorstwa Josepha Sarosya i Slike Rose West. Nauczyciele wczesnoszkolni dzielą się poradami, jak poprowadzić storytelling, czyli opowiadanie historii, aby zainteresować najmłodszych. Ich zdaniem, każdy ma do tego dryg, wystarczy zastosować odpowiednie techniki. Skąd wziąć pomysły? Z życia codziennego! Każdy z nas ma je na wyciągnięcie ręki, wystarczy ubrać je w odpowiednie słowa. Przekonują również, że opowiadanie dzieciom historii wzbogaca ich życie i czyni je lepszym.
O autorach
Joseph Sarosy jest autorem poczytnego bloga „The Storytelling Loop” oraz książki „A Father’s Life”. W swojej działalności skupia się na tym, aby promować świadome ojcostwo i pokazywać, że są równie ważni w wychowaniu dziecka, jak mamy.
Silke Rose West to konsultantka udzielająca porad nauczycielom i szkołom. Ma ponad 30-letnie doświadczenie w nauczaniu. Wyspecjalizowała się przede wszystkim w metodzie waldorfskiej, której celem jest wszechstronny rozwój dziecka, zarówno na polu artystycznym, jak i w zakresie nauki poprzez praktykę.
Jak opowiadać dzieciom historii? Zastosuj tę technikę, a staniesz się mistrzem gawędziarstwa!
Dzieci, tak jak każdego, interesuje coś innego. Jednych pasją są zwierzęta, innych historia futbolu opisywana np. na https://kronika-futbolu.pl i ogólne sport. W książce „Jak opowiadać historie dzieciom” znajdziesz praktyczne wskazówki, co trzeba zrobić, aby wyspecjalizować się w tym temacie.
Opowieść należy konstruować w formie pętli. Punktem wyjścia powinna być rzeczywistość, którą zna Twoje dziecko. Możesz wpleść w historię sprawy życia codziennego, takie jak sprzątanie, przygotowania do przedszkola/szkoły, mycie zębów. Następnie należy zgrabnie przejść do świata wyobraźni, w którym królują np. fantastyczne zwierzęta, wyimaginowane roboty czy latające samochody, nie zapominając o odniesieniach do rzeczywistości. Właśnie w tej nierealnej rzeczywistości warto poszukać rozwiązań trudnej sytuacji np. konsekwencji braku mycia zębów czy bałaganu w pokoju. Przedstawiając rozwiązanie, wracasz do realnego świata, w którym wszystko już układa się dobrze.
Skąd czerpać inspiracje do oryginalnych historii? Z życia codziennego. Zauważyłaś ćwierkającego na parapecie wróbelka? Opowiedz dziecku, jak fantastyczne jest jego życie, gdy unosi się w przestworza, jak z góry widzi cały świat. Aby historia miała wartość, zwróć uwagę na problemy, które pojawiają się w jego egzystencji: poszukiwanie pożywienia zimą, konieczność znalezienie miejsca do uwicia gniazda, konflikty ze znacznie silniejszymi zwierzętami. Historię możesz zakończyć, że ptaszek znajduje bezpieczne schronienie w karmniku znajdującym się przed Waszym domem.
Książkę „Jak opowiadać historie dzieciom” powinien przeczytać każdy rodzic i opiekun. Przyda się również w edukowaniu nauczycieli wczesnoszkolnych, jak przekazywać dzieciom ważne tematy w przystępnej formie.