Jak ożywić długoterminowy związek? Praktyczne porady i sugestie

Jak ożywić długoterminowy związek? Praktyczne porady i sugestie

Długoterminowe związki są czymś, o czym marzy większość z nas. Jednak, prędzej czy później, każda para musi stawić czoła rutynie, która sprawia, że nie potrafimy już tak jak na początku cieszyć się z drobnych wyrazów miłości i często nie doceniamy pięknych wspólnych chwil. Ale nie martw się! Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką listę praktycznych porad i sugestii, które pomogą Ci ożywić Twój długoterminowy związek. Zastosuj je i na nowo złap trochę motyli do mieszczącego się w brzuchu pudełka!

1. Stwarzaj obrazy warte zapamiętania

Jeśli chcesz, aby Twój partner powracał myślami do wspólnych chwil z sobotniego spaceru nad jeziorem, zakupów na starym rynku czy weekendowego wypadu, wykorzystaj te chwile do stworzenia jedynego w swoim rodzaju obrazu, który zapadnie mu w pamięć. Zrób jakiś niezwykły drobny gest, który doda magii do zwykłych codziennych czynności. Zerwij kwiat podczas spaceru po łące i zatknij go sobie we włosy, uśmiechając się uwodzicielsko. Gdy usłyszycie ulubioną piosenkę, weźcie się w ramiona i zatańczcie kilka tanecznych kroków. Nałóżcie sobie i Jemu zabawne okulary czy kapelusze i zróbcie sobie selfie w centrum handlowym. Zaskoczcie go w parku, wyciągając z torebki mały termos z kawą i słoiczki z własnoręcznie przygotowanym tiramisu. Podaruj mu prezent, ukryj go w jego pokoju i daj mu zagadkowe podpowiedzi, aby go znalazł. Napisz jego imię szminką na lustrze w domu. Rano włóż jego wielką koszulkę zamiast piżamy i chodź w niej po domu. Dodaj odrobinę magii do Waszego codziennego życia i pokaż, że z Tobą nic nie jest oczywiste. Mężczyźni uwielbiają spontaniczne kobiety i rzadko zapominają takie obrazy.

2. Chwal partnera do upadłego

Wyniki badań psychologów pokazują, że większość ludzi pragnie uznanie. Dlatego ważne jest, aby doceniać i chwalić swojego partnera. Nie muszą to być sztuczne czy nieszczere komplementy, ale subtelne pochwalne wypowiedzi na jego temat skierowane do jego rodziców lub waszych wspólnych przyjaciół. Jeśli na przykład twój partner dobrze gotuje albo wyręcza cię w obowiązkach domowych, nie zapomnij wyrazić tego podczas niedzielnego obiadu, kiedy teściowie spytają was, jak sobie radzicie. Rozmawiając z kolegami o serialach, dodaj, że twój partner znalazł ostatnio świetną produkcję, która cię wciągnęła i powiedz: „on naprawdę ma do tego dryg!”. Kiedy zastajesz gotowy obiad czy pozmywane naczynia, pochwal partnera za wykonane czynności, nawet przesadnie i do upadłego. Powtarzaj, jak bardzo ci pomógł i jak pyszne danie przygotował. Nie tylko zachęcisz go w ten sposób do podobnych gestów, ale także pokażesz, że jest dla ciebie kimś ważnym i wyjątkowym.

  10 sygnałów, że twój związek może być oparty na litości i przywiązaniu, a nie na miłości

3. Róbcie razem wyjątkowe rzeczy

Wspólne hobby doskonale cementuje związek. Jeśli przyciągnęły was do siebie wyłącznie przeciwieństwa charakterów, spróbujcie od czasu do czasu robić razem coś nowego i wyjątkowego, nienależącego do zainteresowań żadnej ze stron. Wybierzcie się do Dark Restaurant i zjedzcie kolację pośród egipskich ciemności. Zamknijcie się w Escape Roomie i razem wciągnijcie się w rozwiązywanie łamigłówek. Stwórzcie wspólny obraz, zamawiając obraz z serii tzw. malowania po numerach, albo ułóżcie razem wielkie puzzle, a efekt zawieście na ścianie jako pamiątkę zmagań we dwoje. Wynajdujcie ciekawe miejsca w waszej okolicy i organizujcie weekendowe wypady do tych zakątków. Przygotujcie piknik dla znajomych. Możliwości jest mnóstwo!

4. Stwórzcie własny język lub prywatne rytuały

Codzienność może być wyjątkowa, jeśli przestaniecie czekać na święta czy urodziny i zaczniecie celebrować zwyczajne chwile. Stwórzcie własne, wspólne rytuały, np. wykwintne sobotnie czy niedzielne śniadania, podczas których na zmianę będziecie serwować sobie coś wyjątkowego. Zorganizujcie tematyczne imprezy dla znajomych, np. czwartkowe wieczory przy planszówkach, piątki przy tapas albo czekoladowym fondue. Świetnym pomysłem jest też ustalenie kilku wspólnych haseł zrozumiałych tylko dla was. Będziecie mogli ich używać w kryzysowych sytuacjach, dzięki czemu nie tylko lepiej się zrozumiecie, ale także poczujecie, że łączy was szczególna więź.

Ożywienie długoterminowego związku wymaga wysiłku i zaangażowania, ale warto podjąć te działania, aby cieszyć się pełnią miłości i radości w swoim związku. Zastosuj te praktyczne porady i sugestie, aby ożywić swoją relację i cieszyć się drobnymi wyrazami miłości każdego dnia.

Magdalena Dirks

Uznana psychoterapeutka i specjalistka w dziedzinie dynamiki związków, przez ostatnie dwie dekady pomogła setkom par w odnalezieniu harmonii i zrozumieniu siebie nawzajem. Jest autorką wielu artykułów i książek, które stały się kompasem dla tych, którzy pragną głębszej więzi w swoich relacjach. Dzięki unikalnemu podejściu, łączącemu wiedzę z psychologii z praktycznymi narzędziami, Stała się jednym z najbardziej cenionych ekspertów w Polsce. Jej warsztaty i seminaria przyciągają uczestników z całego kraju, pragnących odkryć tajniki udanych związków.

Zobacz wszystkie posty autora Magdalena Dirks →