Jak się pogodzić po kłótni - poznaj nasze sprawdzone metody

Jak się pogodzić po kłótni – poznaj nasze sprawdzone metody

Kłotnia nie należy nigdy do przyjemności. Godzenie się po nie nie jest łatwą rzeczą – natrafiamy w związku z tym na szereg różnych problemów. Jak się pogodzić po kłótni? Zgoda po kłótni jest nieunikniona – jeśli nie chcemy żyć w ciągłym konflikcie. W tym artykule podamy Ci kilka sprawdzonych metod, jak pogodzić się po kłótni.

Daj sobie pewien czas

Jak pogodzić się z chłopakiem lub mężem? Może nie warto godzić się od razu po kłotni? Daj sobie czas na przemyślenie różnych spraw. To może być Ci bardzo potrzebne. Zbyt pochopne mówienie „przepraszam” może być tylko przykrywką, która na chwilę unieważnia kłótnię, ale w gruncie rzeczy nie zwiastuje upragnionego pogodzenia się. Warto nie bać się kilku godzin ciszy między Tobą i Twoim partnerem. Ten czas może przydać się Wam obojgu. W trakcie niego przemyślicie swoje zachowanie i zastanowicie się, czy naprawdę zależy Wam na zgodzie, a jeśli tak, to dlaczego. Po takim czasie słowo „przepraszam” będzie naprawdę coś znaczyło.

Przyznaj się do błędów

Przyznanie się do błędów nigdy nie jest łatwe. Jednak czasem nam się one niestety zdarzają. Bywa tak, że to partner jest winny, bywa, ze to Ty ponosisz więcej winy, ale czasem ta wina rozkłada się po prostu na obie strony. Warto dogłębnie przeanalizować powody kłótni i zastanowić się, czy czasem nie prowadziły do niej jakieś Twoje błędy. Może w gruncie rzeczy nie warto było się kłócić? Jeśli chcemy się z kimś pogodzić, warto znaleźć w sobie pewną pokorę. Przyznanie się do jakiegoś błędu może zdziałać więcej niż powiedzenie „przepraszam”.

Jak się pogodzić po kłótni - poznaj nasze sprawdzone metody
Jak się pogodzić po kłótni? Zobacz kolejne nasze sposoby

Przemyśl, co chcesz powiedzieć

Przystępując do godzenia się, warto przemyśleć dokładnie, co się chce powiedzieć. Nie warto mówić słów, których nie jest się pewnym. Po dogłębnym przemyśleniu rzeczy, które doprowadziły do kłotni, warto przygotować sobie słowa, które rzeczywiście będą wyrażały Twoje odczucia i będą Twoją szczerą reakcją na to, co się zadziało.

  Terapia Grupowa: Skuteczna Metoda Wspierania Pacjentów

Mów „ja”

Używaj komunikatów typu „ja…”, staraj się nie mówić o swoim partnerze – to może bowiem tylko zaognić konflikt. Zamiast powiedzieć: „Wcale nie chcesz ze mną rozmawiać!” możesz zastosować komunikat: „Ja mam poczucie, że nie chcesz ze mną rozmawiać”. Wtedy partner jest w stanie odpowiednio się do tego komunikantu ustosunkować. Chcąc się pogodzić z partnerem, nie warto stosować oskarżeń.

Nie używaj słowa „ale”

Słowo „ale” jest tylko tym, co przełamuje Twój komunikat. Postaraj się postawić nieco w sytuacji partnera – jak on może czuć się po kłotni? Czego może oczekiwać? Jeśli naprawdę chcesz przeprosić, nie używaj przy tym słowa „ale” – po prostu przeproś. Przeprosiny w stylu „przepraszam, ale nie przepraszam” nie są niczym dobrym. Mogą tylko wywołać w partnerze niepotrzebną konfuzję i zniechęcić go do perspektywy pogodzenia się. Unikaj sytuacji, w których słowa przeprosin mogą przerodzić się w dalszy etap kłótni.

Odłóż emocje na bok

Jak pogodzić się z mężem po kłótni? By się pogodzić, czasem trzeba nieco zdystansować się od swoich trudnych emocji. Rozsądek może nam pomóc w uzyskaniu zgody po kłótni. Czasem warto postawić na rozsądek, a nie na uczucia. Co nie znaczy, że nie mamy sygnalizować partnerowi swoich trudnych emocji i odczuć.

Mów w kategoriach korzyści

Jak się pogodzić? Niekoniecznie warto powtarzać narracje kręcące się wokół tego, co negatywne. Nie warto przedstawiać swoich pomysłów, które skupiają się na słowie „nie…”. Warto zaproponować jakieś pozytywne, konstruktywne rozwiązania. Warto przedstawić zgodę jako pomysł, który po prostu opłaca się obu stronom. Kalkulacje mogą nie być takie złe, gdy chcemy uzyskać zgodę w swoim związku.

Podsumowanie

Jak się pogodzić po kłótni? Zgoda po kłótni nie jest łatwa. Trzeba woli dwóch stron, by do niej doszło. Jest kilka rzeczy, które mogą pomóc w uzyskaniu zgody. Należy dać sobie trochę czasu na ochłonięcie. Warto przyznać się do ewentualnych błędów. Warto przemyśleć dokładnie, co właściwie chce się powiedzieć. Trzeba dawać komunikaty, zaczynające się od „ja…”. Nie należy używać słowa „ale” i stosować „nieprzepraszających przeprosin”. Warto odłożyć emocje na bok. Warto mówić rzeczowo i w kategoriach korzyści.

  Szowinizm - definicja, przykłady i konsekwencje

Te rady powinny pomóc Ci pogodzić się z partnerem po kłotni.

Magdalena Dirks

Uznana psychoterapeutka i specjalistka w dziedzinie dynamiki związków, przez ostatnie dwie dekady pomogła setkom par w odnalezieniu harmonii i zrozumieniu siebie nawzajem. Jest autorką wielu artykułów i książek, które stały się kompasem dla tych, którzy pragną głębszej więzi w swoich relacjach. Dzięki unikalnemu podejściu, łączącemu wiedzę z psychologii z praktycznymi narzędziami, Stała się jednym z najbardziej cenionych ekspertów w Polsce. Jej warsztaty i seminaria przyciągają uczestników z całego kraju, pragnących odkryć tajniki udanych związków.

Zobacz wszystkie posty autora Magdalena Dirks →