Gałka do mebli to drobny element, który może nie tylko odmienić charakter szafy czy komody, ale też podkręcić design całego pomieszczenia czy stanowić dla niego oryginalną kontrę. Obecnie mamy ogromny wybór i nie musimy wcale pozostawać przy nudnych i nieciekawych gałkach, fabrycznie montowanych na kupionych przez nas meblach. Poza kwestiami estetycznymi i sposobem montażu, gałki różnią się materiałem, z jakiego zostały wykonane. Różne surowce sprawdzą się w odmiennych okolicznościach. Sprawdź dostępne opcje i wybierz gałki meblowe spójne z koncepcją wnętrza tak pod kątem wizualnym, jak i funkcjonalnym.
Metal – trwałość i niepowtarzalność
Nie bez powodu metal kojarzy się z wyjątkową solidnością. Wykonane z niego uchwyty meblowe są trwałe i wytrzymałe a poszczególne ich rodzaje komponują się świetnie z wnętrzami o różnorodnej stylistyce. Metal pasuje tak do pomieszczeń nowoczesnych: loftowych, brutalistycznych i eklektycznych, jak i do tradycyjnie urządzonych przestrzeni.
Wśród metali stosowanych do wyrobu gałek meblowych najpopularniejsze są stopy aluminium, np. z cynkiem lub z miedzią. Materiał ten łatwo poddaje się obróbce, umożliwiając nawet fantazyjne formowanie. W eleganckich wnętrzach wspaniale prezentują się gałki pokryte patyną albo jeszcze bardziej luksusowe gałki mosiężne. Gałki niklowane, chromowane albo ze stali nierdzewnej najczęściej wybierane są do minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz. To właśnie metal jest najbardziej uniwersalnym i najtrwalszym surowcem do wykonania gałek meblowych.
Ceramika – elegancja i długowieczność
Kilka lat temu branża meblarska przeżywała prawdziwy boom na gałki ceramiczne. Przodowały urocze modele o zaokrąglonych kształtach i wyoblonych brzegach. Bardzo często bywały one dodatkowo pokrywane kolorową emalią w bogate wzory. Przeważały motywy folklorystyczne i geometryczne.
Gałki ceramiczne są ładne i trwałe, ale na pewno nie będą pasować do wszystkich wnętrz. Pozwolą na zaakcentowanie tradycyjnego stylu, sprawdzą się w pomieszczeniach o charakterze vintage i boho. Ze względu na swoją strukturę, są również nieco bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne niż gałki metalowe.
Szkło – gracja i połysk
Pewną nowością wśród surowców wykorzystywanych do produkcji gałek meblowych jest szkło. Może ono być szlifowane w sposób pozwalający na przybieranie różnorodnych kształtów, ale zdecydowanie przeważają cięcia mające nadać gałce wygląd kryształu czy diamentu.
Szklane gałki pasują do wnętrz urządzonych w stylu glamour czy art deco. Podkreślają luksusowe stylizacje, ale trzeba bardzo uważać na zestawienie wszystkich dodatków, aby nie uzyskać przerysowanego, campowego efektu. Podobnie jak ceramika, również szkło jest bardziej wrażliwe na uderzenia czy otarcia, które pozostawią ubicia albo nieestetyczne rysy.
Drewno – przytulność i oldschool
Drewniane gałki meblowe to ukłon w stronę tradycji – ale znacznie subtelniejszy, niż w przypadku folkowych gałek ceramicznych. Drewno jest materiałem świetnie poddającym się obróbce, dlatego istnieje możliwość jego różnorodnego formowania.
Gałki drewniane do mebli pasują do szerokiego wachlarza stylów. Sprawdzą się w pomieszczeniu urządzonym w duchu skandynawskiego minimalizmu, loftowej surowości, ale także prostej ludowości. Ich główną wadą jest konieczność konserwacji w celu zachowania estetycznego wyglądu.
Tworzywa sztuczne – wygoda i oszczędność
Pod względem ilościowym przodują gałki meblowe z tworzyw sztucznych. Powodem jest najczęściej cena – proces technologiczny i koszt surowców sprawiają, że to właśnie gałki z plastiku są najtańsze. Liczy się również niemal pełna dowolność ich kształtowania i zdobienia.
Choć gałki z tworzywa sztucznego mogą do złudzenia przypominać te z metalu, drewna czy ceramiki, to jednak będą zużywać się znacznie szybciej, odkrywając swoją strukturę. Warto je wybrać wówczas, gdy masz niewielki budżet albo chcesz często zmieniać wystrój.
Nowoczesne techniki sprawiają, że gałki meblowe mogą prezentować się wspaniale niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane. Trzeba jednak wybierać modele sprawdzonych firm, odznaczające się trwałością, starannością produkcji oraz wysoką estetyką. W końcu to akcesoria, które powinny zarówno przykuwać spojrzenia i komponować się z wystrojem pomieszczenia, jak i zapewniać wysoką funkcjonalność mebli, do otwierania których służą. Postaw na trwałość, doświadczenie i lokalność produkcji – gałki meblowe wykonane w Polsce spełniają europejskie normy, łącząc piękno i ergonomię.