Używanie kremów nawilżających przez osoby zmagające się z uczuleniem skórnym może być nie lada problemem. Pielęgnacja skóry i odpowiednie nawilżanie ma ogromny wpływ na jej kondycję, jednak ogromnym problemem może być pojawiająca się reakcja alergiczna, która jest skutkiem kontaktu skóry z substancją alergizującą. Osoby, które obserwują u siebie wysypkę, swędzenie, zaczerwienienie lub inne podrażnienia, powinny zwrócić baczną uwagę na skład wybieranych przez siebie kosmetyków.
Przyczyny i objawy alergii skórnych
Najczęstszym powodem, przez który dochodzi do reakcji alergicznych na skórze, jest słaby mikrobiom. Składa się on z naturalnie bytujących na skórze mikroorganizmów, do których należą bakterie, grzyby, roztocza, a nawet wirusy. Im mniejsza ilość naturalnie występujących mikroorganizmów, tym większa wrażliwość skóry na różne substancje, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Uczulenie skóry może się objawiać na kilka sposobów:
- swędzeniem,
- pieczeniem,
- bólem,
- wysypką,
- pęcherzami,
- rogowaceniem,
- zaczerwienieniem.
Pojawienie się którejkolwiek z reakcji alergicznej po użyciu kosmetyków powinno być powodem do rezygnacji z używania produktów, których skład może powodować podrażnienia.
Pielęgnacja skóry alergicznej – czym nawilżać skórę?
Uczulenie skóry może powodować problemy z doborem kosmetyków do pielęgnacji. Nie oznacza to jednak, że alergicy powinni rezygnować z nawilżania. Wręcz przeciwnie. Wrażliwa skóra osób ze skłonnościami do reakcji alergicznych potrzebuje bardziej zaawansowanej pielęgnacji ze skrupulatnie wybranymi produktami kosmetycznymi, które będą współgrać z zapotrzebowaniem organizmu.
Wybierając kosmetyki do pielęgnacji skóry skłonnej do alergii pierwszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest skład, który powinien być prosty. Kolejnym czynnikiem będzie zmniejszanie stopnia alergii skóry, który można osiągnąć, stosując odpowiednio dobrane kosmetyki. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj opakowania, który powinien zabezpieczać produkt przed przedostawaniem się do niego bakterii i utlenianiem się. W tym przypadku najlepsze i najwygodniejsze są kosmetyki z pompką, które po otworzeniu nie mają ciągłego kontaktu z powietrzem i zanieczyszczeniami.
Emolienty – jak nawilżać skórę skłonną do alergii
Skóra alergiczna jest skłonna do różnego rodzaju podrażnień. Większości z nich można uniknąć przez stosowanie emolientów, które korzystnie wpływają na problemy skórne. Najlepszym na to sposobem będzie wybór dermokosmetyków, które natłuszczają skórę i redukują podrażnienia. Oprócz emolientów nawilżających dostępne są również emolienty natłuszczające, wygładzające i wiążące wodę. Regularne stosowanie takich kosmetyków odbudowuje barierę ochronną skóry i wpływa na jej jędrność i nawilżenie. Choć w przypadku osób, które nie obserwują u siebie problemów alergicznych, wystarczające będą zwykłe balsamy do ciała, to alergicy muszą zwrócić szczególną uwagę na rodzaj wybieranych przez siebie kosmetyków, które oprócz nawilżania powinny zabezpieczać i leczyć skórę.