Problemy z libido? Sprawdź, jak skutecznie z nimi walczyć!

Problemy z libido? Sprawdź, jak skutecznie z nimi walczyć!

Libido każdego człowieka jest nieco inne – nie jest ono również stałe u poszczególnych osób i ma tendencję do zmieniania się na różnych etapach życia. Doskonałym przykładem jest cykl menstruacyjny kobiety, która w okolicy dni płodnych ma większą ochotę na seks niż np. przed miesiączką. Do obniżenia libido może się jednak przyczyniać znacznie więcej innych czynników, w tym zarówno związanych z pewnymi chorobami i zaburzeniami fizycznymi, jak i ze sferą emocjonalną, psychiczną czy społeczną. Co najczęściej przyczynia się do spadku libido i jak walczyć ze wspomnianym problemem? Sprawdzamy!

Czym jest libido i jakie libido jest prawidłowe?

Libido, określane również mianem popędu seksualnego człowieka, jest bardzo złożonym stanem. Najłatwiej wytłumaczyć libido jako ochotę na seks, zainteresowanie aktywnością seksualną i dążenie do niej. Libido nie jest stałe, a jego poziom może różnić się między poszczególnymi osobami. Również jedna osoba może mieć okresy w życiu z lepszym libido i okresy ze znacznie gorszym libido.

Ciężko mówić o prawidłowym i nieprawidłowym libido, gdyż w przypadku różnych osób może ono prezentować się nieco inaczej. Faktem jest jednak, że zarówno zbyt wysoki popęd seksualny, nad którym człowiek nie panuje, jak i popęd seksualny zbyt niski (czy wręcz brak popędu) są stanami patologicznymi, które wymagają interwencji. Jeśli zatem obserwujesz, że zainteresowanie seksem z jakiegoś powodu zmalało, skonsultuj się z lekarzem.

Obniżone libido – przyczyny najczęściej występujące

Jak wcześniej podkreślono, popęd seksualny może różnić się w zależności od osoby i nawet w przypadku jednego pacjenta jest on odmienny na różnych etapach życia. Wpływ na obniżenie ochoty na seks może mieć wiele różnorodnych czynników, w tym zarówno chorobowe, jak i związane ze stylem życia, dietą, emocjami itd. Do najczęstszych przyczyn obniżonego libido można zaliczyć:

  • antykoncepcję hormonalną;
  • niektóre leki (np. moczopędne czy nasercowe);
  • stres, przepracowanie, przemęczenie;
  • problemy w związku, problemy rodzinne, problemy zawodowe, traumatyczne przeżycia;
  • złą dietę, niedobory witamin i minerałów;
  • brak ruchu lub nadmierną aktywność fizyczną;
  • brak poczucia bliskości, brak poczucia bezpieczeństwa;
  • problemy z pewnością siebie, samooceną i samoakceptacją;
  • depresję;
  • niedoczynność tarczycy;
  • cukrzycę;
  • anemię; 
  • choroby serca;
  • hiperprolaktynemię;
  • zaburzenia hormonalne.
  Ambiwalencja w związku: Definicja, objawy i jak sobie z nią radzić

Czy istnieją skuteczne suplementy na libido?

Brak ochoty na seks nie w każdym przypadku wymaga wdrażania działań zaradczych. Nie zawsze musimy mieć ochotę na współżycie, m.in. w związku z okresowym zmęczeniem czy przepracowaniem. Jeśli jednak problem ten występuje notorycznie u danej osoby, należy zacząć działać. Przyczyn obniżonego libido może być jednak wiele, zatem należy przede wszystkim przyjrzeć się swojej codzienności i kondycji zdrowotnej oraz psychicznej – znaczenie może mieć tryb życia, dieta, stres, poziom zmęczenia, negatywne emocje, a także niektóre choroby czy przyjmowane leki oraz wiele innych czynników.

W przypadku obniżonego libido, które nie jest związane ze stanami chorobowymi wymagającymi wdrożenia leczenia specjalistycznego, mogą pomóc zmiany wprowadzone w stylu życia, w tym poprawa codziennej diety i dbanie o codzienny ruch. Należy też dbać o balans między życiem zawodowym i prywatnym oraz o bliskość w związku. Dodatkowo można się wesprzeć suplementacją. Na rynku są dostępne różnorodne suplementy na libido, które mogą okazać się wsparciem w przypadku zmniejszonej ochoty na seks. Ich działanie może być różne – najczęściej korzystnie wpływają na funkcje seksualne, redukują napięcie i objawy stresu i pomagają się zrelaksować. Niektóre suplementy poprawiają też ukrwienie okolic intymnych, co zwiększa przyjemność związaną ze zbliżeniem, a inne uzupełniają niedobory pewnych składników.

W składzie suplementów na libido można często znaleźć składniki pochodzenia roślinnego. Przykładem jest korzeń macy, żeń-szeń czy buzdyganek naziemny. Dodatkowo suplementy na poprawę libido mogą zawierać witaminy i minerały, a także inne składniki (np. arginina), których niedobory mogłyby przyczyniać się do spadku funkcji seksualnych i zainteresowania seksem. Nie istnieją jednak uniwersalne tabletki na potencję. Dla pań i dla panów suplementy mogą różnić się składem i działaniem, o czym również warto wiedzieć.

Tabletki na popęd seksualny – o tym musisz wiedzieć, zanim po nie sięgniesz!

Nie istnieją cudowne tabletki na popęd seksualny, które u każdego przyczyniałyby się do zwiększenia ochoty na seks. Nie wystarczy połknąć pigułki, by na zawołanie uprawiać seks – nawet środki na erekcję działają jedynie w momencie pobudzenia seksualnego. Suplementacja może być zatem pomocna, gdy obniżone libido wiąże się z pewnymi brakami w diecie, przemęczeniem czy stresem, ale jednocześnie może okazać się niewystarczająca, gdy do spadku libido przyczyniają się poważne zaburzenia fizyczne, psychiczne bądź emocjonalne.

  Jak radzić sobie z rozstępami w ciąży? Podpowiadamy

W przypadku niepokojących objawów związanych z obniżeniem poziomu libido najlepiej skonsultować się z lekarzem. Niekiedy konieczne okazuje się leczenie specjalistyczne, w tym hormonalne i nie tylko. Zdarza się też, że potrzebna jest psychoterapia, w tym sesje prywatne lub dla par, zależnie od przyczyny problemu.