Rozwiązanie powtarzających się kłótni w związku: 3 podstawowe błędy w komunikacji i jak je naprawić

Rozwiązanie powtarzających się kłótni w związku: 3 podstawowe błędy w komunikacji i jak je naprawić

Kłótnie w związku mogą być trudne i stresujące. Często powtarzają się, a atmosfera wokół naszego związku staje się napięta. Czy istnieje sposób, aby wyjść z tej potyczki cało? W tym artykule omówimy trzy podstawowe błędy w komunikacji między partnerami podczas kłótni i zaproponujemy sposoby na ich naprawę. Naszym celem jest pomóc Ci radzić sobie z powtarzającymi się kłótniami i poprawić atmosferę w Twoim związku.

1. Kumulowanie złości i wyciąganie wszystkich żali w jednym czasie

Jednym z najczęstszych błędów w komunikacji podczas kłótni jest kumulowanie złości i wyciąganie wszystkich żali w jednym czasie. Często zdarza się, że na co dzień nie przeszkadzają nam drobne niedociągnięcia, ale gdy dojdzie do poważniejszej kłótni, wyciągamy wszystkie te żale naraz. To może przytłoczyć naszego partnera i sprawić, że poczuje się zdezorientowany. Zamiast tego, staraj się reagować od razu, gdy coś Cię niepokoi. To pomoże zaoszczędzić nerwów zarówno Tobie, jak i Twojemu partnerowi.

2. Unikanie karania partnera za coś, czego może nie być świadomym

Czasami, gdy jesteśmy sfrustrowani, zaczynamy karać naszego partnera za coś, czego może nie być świadomym. To może prowadzić do większej frustracji i napięcia w związku. Zamiast tego, spróbuj mówić o swoich uczuciach i potrzebach w spokojny sposób. Nie bój się, że Twój partner nie zrozumie, gdy zaczniesz mówić o uczuciach. Być może sam nie ma w zwyczaju o nich mówić, ale może być zaskoczony, że posiadasz je i rozumiesz.

3. Wypracowanie kompromisu i rozwiązanie sytuacji

Kiedy już dojdzie do spięcia, pamiętajcie o najważniejszym – wypracowaniu kompromisu i rozwiązaniu sytuacji. Nie starajcie się za wszelką cenę wygrać kłótni i udowodnić swojej racji. W Waszych rozmowach nie powinno być miejsca na wygranych i przegranych, ponieważ wtedy przegrywa Wasz związek. Zamiast tego, skupcie się na mówieniu o swoich uczuciach i potrzebach, zamiast atakować drugą osobę.

Podsumowując, rozwiązanie powtarzających się kłótni w związku wymaga świadomości i pracy nad komunikacją. Unikajcie kumulowania złości, mówcie o swoich uczuciach i potrzebach w spokojny sposób, zamieniajcie ciche dni na ciche godziny, a przede wszystkim, starajcie się wypracować kompromis i rozwiązać sytuację. Jeśli macie jakieś spostrzeżenia dotyczące błędów w komunikacji w związku, chętnie je poznamy! Podzielcie się nimi w komentarzach.

Magdalena Dirks

Uznana psychoterapeutka i specjalistka w dziedzinie dynamiki związków, przez ostatnie dwie dekady pomogła setkom par w odnalezieniu harmonii i zrozumieniu siebie nawzajem. Jest autorką wielu artykułów i książek, które stały się kompasem dla tych, którzy pragną głębszej więzi w swoich relacjach. Dzięki unikalnemu podejściu, łączącemu wiedzę z psychologii z praktycznymi narzędziami, Stała się jednym z najbardziej cenionych ekspertów w Polsce. Jej warsztaty i seminaria przyciągają uczestników z całego kraju, pragnących odkryć tajniki udanych związków.

Zobacz wszystkie posty autora Magdalena Dirks →