Starczowzroczność - objawy i leczenie
Obraz autorstwa stefamerpik na Freepik

Starczowzroczność – objawy i leczenie

Narząd wzroku jest podatny na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, a także na szereg procesów, jakie zachodzą we wnętrzu organizmu. Głównie wskazuje się tu na procesy starzenia, które doprowadzają do pojawienia się schorzenia, jakim jest starczowzroczność. Dotyka ono każdego, nieuchronnie. Czym jednak jest ta przypadłość i jak można ją leczyć?

Czym jest starczowzroczność?

Prezbiopia, czyli starczowzroczność, to powszechna choroba oczu, której może spodziewać się każdy. Jest ona nieodłącznie związana z procesami starzenia się organizmu, a co za tym idzie, także i narządu wzroku. Choroby oczu mogą mieć różne podłoże. Jednak prezbiopia jest chorobą postępującą w sposób naturalny i logiczny. Zazwyczaj rozpoczyna się ona już po 40 roku życia i postępuje w miarę upływającego czasu.

Jakie objawy daje starczowzroczność?

Starczowzroczność – objawy są ściśle skorelowane z wiekiem danej osoby. W pierwszym stadium, prezbiopia może być nieświadomie bagatelizowana, gdyż jej symptomy nie są wystarczająco dotkliwe. Jednak podobnie jak inne choroby oczu, objawy starczowzroczności będą nasilać się wraz z wiekiem. Prezbiopia powoduje zwiększenie sztywności macierzy soczewki oka. To z kolei skutkuje:

  • znacznym pogorszeniem się jakości widzenia;
  • problemami podczas patrzenia z bliży;
  • niewyraźnymi literami i problemami z czytaniem;
  • stałym napięciem w okolicach oczu;
  • bólami głowy;
  • mrużeniem oczu.

Jak można korygować starczowzroczność?

Wada wzroku, czyli prezbiopia, występuje całkowicie naturalnie. Niestety, tego typu choroby oczu nie są uleczalne. Co za tym idzie, można tylko korzystać z dostępnych akcesoriów, które poprawią jakość i ostrość widzenia. Prezbiopia powoduje zaburzenia widzenia z bliska. W efekcie, do jej korekcji najlepiej sprawdzą się soczewki progresywne.

Czym są soczewki progresywne?

Soczewki progresywne to idealne rozwiązanie dla osób, których prezbiopia jest głównym problemem. Wyróżniają się one specjalną konstrukcją. Górna część soczewek ma moc do widzenia z oddali, zaś dolna do widzenia z bliska. Co ciekawe, między górną a dolną częścią szkła kontaktowego znajduje się także strefa progresji. Odpowiada ona za poprawę widzenia z odległości pośrednich i zapewnia płynne przejście mocy pomiędzy górną i dolną częścią szkła kontaktowego. Korzystanie z soczewek progresywnych wymaga tego, by przystosować się do ich użytkowania i patrzeć przez właściwe strefy w określonej sytuacji. 

  Zestaw prezentowy Parker - podaruj go bliskim pod choinkę!

Jak zapobiegać pogłębianiu się starczowzroczności?

Niestety, na niektóre choroby oczu nie wynaleziona jeszcze skutecznego lekarstwa. Prezbiopia jest jedną z nich. Zwykle można podjąć działania profilaktyczne, które mają zapobiegać pogłębianiu się tej choroby oczu. Zaleca się stosowanie np. szkieł powiększających do czytania lub dbałość o odpowiednie oświetlenie. W ostatecznym przypadku, istnieje możliwość zakwalifikowania pacjenta do zabiegu chirurgicznego. W jego trakcie usuwa się zmętniałą część soczewki. Niemniej jednak nie jest to gwarancją przywrócenia pełnej ostrości widzenia.