Nietrzymanie moczu u osób starszych - przyczyny

Nietrzymanie moczu u osób starszych – przyczyny

Problem nietrzymania moczu może pojawić się dosłownie u osób w każdym wieku. Jednak znacznie częściej dolegliwość ta dotyka osoby starsze, z różnymi problemami zdrowotnymi. Nietrzymanie moczu jest wyjątkowo kłopotliwe, a także problematyczne. Jakie są więc jego przyczyny i jak można sobie radzić z tym problemem?

Czym jest nietrzymanie moczu?

Na przytoczonej stronie ostało wskazane, że nietrzymanie moczu: https://sudocrempolska.pl/nietrzymanie-moczu-u-kobiet-przyczyny-i-leczenie/ , jest częstą przypadłością kobiet w po porodzie, a także i mężczyzn w każdym wieku. Jednak warto podkreślić, że problem ten dotyka także osoby starsze. Mówiąc prościej, nietrzymanie moczu sprowadza się do niekontrolowanego popuszczania, które może być spowodowane różnymi czynnikami. Anatomiczna budowa organizmu ludzkiego przystosowana jest do panowania nad koniecznością mikcji, a także umiejętności jej wstrzymania. Jednak nietrzymanie moczu to dolegliwość, która wywołana jest zaburzeniami naturalnych funkcji fizjologicznych człowieka. 

Co jest przyczyną nietrzymania moczu u osób starszych?

Nietrzymanie moczu u osób starszych jest najczęściej utożsamiane z naturalnymi procesami starzenia się organizmu. Mięśnie znajdujące się wokół miednicy nie są w stanie zapanować nad koniecznością oddania moczu, a przy najmniejszym ruchu czy wysiłku może dojść do popuszczenia. Co więcej, wraz z wiekiem mięsnie tworzące pęcherz moczowy również tracą swoją siłę i kurczliwość, to z kolei sprawia, że sam pęcherz ma znacznie mniejszą pojemność, niż w przypadku osób młodych. Nietrzymanie moczu u starszych może mieć także związek ze znacznie zmniejszonym przepływem krwi przez nerki, co doprowadza do spadku syntezy hormonu antydiuretycznego. Sprawia to, że organizm nie odzyskuje odpowiedniej ilości wody z moczu, przez co jest zmuszony do większej produkcji uryny.

Jaskie są objawy nietrzymania moczu u osób starszych?

Nietrzymanie moczu u osób starszych objawia się w dość oczywisty sposób – poprzez niekontrolowane wycieki lub nawet niekontrolowaną mikcję. Dolegliwość ta jest wyjątkowo kłopotliwa, a także może odprowadzić do pojawienia się problemów skórnych jak np. wysypka czy świąd. Wynikają one z nadmiernego kontaktu skóry z bakteriami znajdującymi się w moczu, a jednocześnie, powodują ból u pacjenta. Nietrzymanie moczu to pojawianie się plam na bieliźnie, pościeli po nocy, a także na odzieży zewnętrznej.

  Jak wybrać idealną bluzę damską na każdą okazję?

Jak chronić skórę przed odparzeniami wynikającymi z nietrzymania moczu?

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, nietrzymanie moczu może prowadzić do odparzeń skóry krocza, a także powodować drażniące wysypki. Osoby starsze, które dotknięte są tym problemem, powinny więc zwrócić szczególną uwagę na zachowanie odpowiedniej higieny – ewentualnie powinni im w tym pomóc opiekunowie. Ważne jest także noszenie czystej i suchej bielizny. W razie nasilających się dolegliwości skórnych, warto zdecydować się na skorzystanie z dedykowanych środków. Jednym z nich jest np. Sudocrem. Krem ten nie tylko działa przeciwzapalnie, ale także wspiera naturalne procesy odbudowy skóry oraz wpływa na jej regeneracje. Dzięki temu będzie można łagodzić odparzenia, wysypki oraz inne podrażnienia skóry oraz uniknąć rozwoju stanu zapalnego.

Jak rozpoznać nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu u osoby starszej można zdiagnozować w bardzo prosty sposób, przez pojawienie się plam uryny na ubraniach czy pościeli, a także po wyjątkowo nieprzyjemnym zapachu. Nietrzymanie moczu jest powszechnym problemem u osób starszych, jednak w dalszym ciągu jest to dolegliwość kłopotliwa. Pacjenci nie zawsze chętnie o tym rozmawiają. Warto więc obserwować podopiecznego i reagować w momencie zauważenia niepokojących objawów. W ten sposób można szybko zareagować, a także przynieść osobie starszej ulgę w obliczu wyjątkowo kłopotliwych dolegliwości.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu u osób starszych?

Nietrzymanie moczu u osób starszych poniekąd wynika z naturalnego procesu starzenia się organizmu. Niestety, ale popularne ćwiczenia mięśni dna miednicy w tym wypadku się nie sprawdzą. Zaleca się przede wszystkim stosowanie wyrobów chłonnych. Dzięki nim pacjent zachowa względną suchość, a także wyższy standard higieniczny. Ważne jest to, by wybrać wyroby chłonne ze zdolnością neutralizowania ostrego zapachu moczu, co znacznie podniesie komfort i jakość życia pacjenta. Można także próbować ograniczyć ilość spożywanych płynów – w szczególności przed snem, co zminimalizuje wypełnienie pęcherza moczowego i pomoże go lepiej kontrolować.