Okulary rowerowe i inne akcesoria. Co powinien posiadać rowerzysta?

Okulary rowerowe i inne akcesoria. Co powinien posiadać rowerzysta?

Decydując się na zakup wyposażenia roweru musisz wiedzieć nieco o takich elementach, jak odzież rowerowa, czy akcesoria zapewniające bezpieczeństwo jazdy. Jeżeli trasa jest długa, warto zadbać o to, aby było nam wygodnie i komfortowo. Dobrze dobrana odzież, okulary rowerowe, czy kask to gwarancja udanej wycieczki.

Odzież rowerowa

Gdzie najlepiej znaleźć odzież na rower? Przede wszystkim w sklepach oferujących sportowe ubrania. Ogromny wybór dostarczą Ci także sportowe sklepy internetowe. To w nich możesz bez problemu zamówić odzież sportową, a także obuwie sportowe, plecaki, bidony, torby i inne akcesoria związane z ubraniem sportowym. Dobra odzież rowerowa to taka, która zagwarantuje Ci nie tylko wygodę, ale i bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem na długich dystansach. W czasie jazdy pracują wszystkie nasze mięśnie, przede wszystkim nóg. Zatem taka odzież jak spodenki, skarpety czy bielizna nie tylko nie powinna ograniczać nam naszych ruchów, musi być przede wszystkim elastyczna i przewiewna.

Kask rowerowy

Jazda na rowerze może dostarczyć nam wielu przyjemności. Pozwala na odkrywanie miejsc niedostępnych przy użyciu innych środków transportu, gwarantuje zachowanie dobrej kondycji fizycznej oraz lepsze samopoczucie. Jednak niesie ze sobą pewne zagrożenia. Zaliczyć do nich możemy potencjalne urazy wynikające z upadków lub zderzeń z elementami architektury.

Najlepszym sposobem ochrony głowy jest użycie kasku rowerowego. Przed jego zakupem powinniśmy skonsultować nasz wybór z osobą, która doskonale zna parametry oraz właściwości kasków. Z reguły będzie to sprzedawca w sklepie. Pomoże on nam również w doborze odpowiedniego rozmiaru i zaprezentuje sposób bezpiecznego, zgodnego z zaleceniami producenta zapięcia i regulacji.

Okulary rowerowe

Okulary rowerowe to specjalny rodzaj okularów przeciwsłonecznych, które są dostosowane do użytkowania w ruchu i w trudnych warunkach pogodowych. Tego typu akcesorium powinno być lekkie i z łatwością przylegać do naszej twarzy, tak by w trakcie jazdy okulary były  jak najmniej odczuwalne. Dlatego, wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Okulary rowerowe powinny mieć cienką ramkę i przede wszystkim szkła, które będą stanowiły ochronę dla naszych oczu.

  Jak aktywność fizyczna wpływa na naukę dziecka?

Dobre okulary rowerowe to skuteczna ochrona przed słońcem, szkodliwym promieniowaniem UV jak i pyłem w trakcie jazdy. Korzystając z takich okularów, mamy gwarancję tego, że słońce nie będzie nas raziło prosto w oczy, co w znacznym stopniu mogłoby wpłynąć na nasz komfort w trakcie jazdy.

Ochraniacze na łokcie i kolana

Odpowiedzialni miłośnicy rowerowych wycieczek i wypraw górskich zabezpieczają się dodatkowo w ochraniacze na łokcie i kolana. Niestety w naszym kraju wciąż w wielu środowiskach panuje przekonanie, że noszenie kasku jest obciachem i świadczy o niewielkich umiejętnościach rowerzysty. Zupełnie innego zdania są chirurdzy szczękowi oraz neurochirurdzy, którzy często muszą toczyć ciężkie boje o życie osób, które zdecydowały się na jazdę bez odpowiedniej ochrony głowy.