dieta na zdrowe i piękne włosy

Dieta na zdrowe i piękne włosy – co jeść, a czego warto unikać?

Nasza dieta i styl życia ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie i zdrowie, ale również na stan naszych włosów, skóry i paznokci. Chcesz mieć zdrowe, gęste i mocne włosy? Zastosuj się do poniższych wskazówek.

Dieta na piękne włosy

Receptą na piękne włosy są przede wszystkim witaminy z grupy B. Jest wiele pochodnych tej witaminy, a wszystkie z nich rozpuszczają się w wodzie. Najważniejsze z nich to:

  • Tiamina – witamina B1 – uczestniczy ona w procesach metabolicznych zachodzących nie tylko w naszych włosach, ale również w skórze i paznokciach. Odpowiada ona za produkcję składników budulcowych włosa, czyli aminokwasów. Tiamina znajduje się głownie w: orzechach, burakach, roślinach strączkowych oraz w mięsie wieprzowym.
  • Ryboflawina – witamina B2- podobnie jak witamina B1 odpowiada za produkcję aminokwasów. Dodatkowo bierze udział w procesach wytwarzania energii, dzięki którym włosy rosną. Ryboflawinę znajdziesz głównie: w jajach, produktach mlecznych, podrobach np. w wątróbce, a także w produktach zbożowych.
  • Pirydoksanyna – witamina B6 – również uczestniczy w procesach metabolicznych, które zachodzą w naszych włosach, skórze i paznokciach. Wspomaga ona funkcjonowanie ponad stu enzymów. Jej źródłami są: mięso, rośliny strączkowe, ryby morskie, orzechy i nasiona.
  • Kwas pantotenowy – czyli inaczej witamina B5 – pobudza komórki budujące łodygę włosa do szybszego wytwarzania keratyny, która jest białkowym budulcem włosów. Jest więc ona odpowiedzialna za szybkość porostu włosów, a także za iść sprężystość. Kwas pantotenowy znajdziesz w rybach, mięsie, drożdżach, kapuście, kalafiorze, a także w suchych nasionach roślin strączkowych.
  • Niacyna – witamina B3 – dzięki niej jesteśmy w stanie zachować prawidłowy stan skóry głowy. Jej źródłami są: drób, ryby, wątróbka, a także orzechy i otręby.
  • Biotyna – inaczej witamina B7 – dzięki niej nasza tarczyca funkcjonuje prawidłowo, a tłuszczowa przemiana materii jest uregulowana, co reguluje łojotok skóry. Znajduje się ona w takich produktach jak: owoce morza, drób, kalafior, szpinak, ryż brązowy i grejpfruty.
  • Kwas foliowy – witamina B9 – jest często suplementowany przez kobiety w ciąży. Odpowiada za właściwy podział komórek. Jej źródłami są: zielone warzywa, wątróbka, suche nasiona roślin strączkowych oraz produkty zbożowe.
  • Cyjanokobalamina – B12 – odpowiada za tworzenie i regenerację czerwonych krwinek. Jej niedobór może powodować niedokrwistość a tym samym wypadanie włosów. Na jej niedobór narażone są przede wszystkim osoby będące na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, ponieważ występuje ona wyłącznie produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak: nabiał, ryby, mięso, jaja.
  Jak radzić sobie z rozstępami w ciąży? Podpowiadamy

Dieta na zdrowe włosy

Innymi ważnymi witaminami mającymi zbawienny wpływ na nasze włosy są witaminy z grup C, A oraz E. Warto również pamiętać, że dieta na zdrowe włosy zawiera również ważne składniki mineralne takie jak: żelazo, cynk oraz miedź.

  • Witamina A – to ona wzmacnia nasze włoscy, chroniąc je przed łamaniem i rozdwajaniem. Pobudza również mieszki włosowe do wzrostu oraz wpływa na prawidłowy metabolizm nabłonka rogowego skóry. Znajduje się ona przede wszystkim w: produktach mlecznych, wątróbce oraz warzywach takich jak brokuł, marchew, pomidory, bataty, szpinak, seler czy natka pietruszki.
  • Witamina C –wspomaga syntezę kolagenu. Jej niedobór osłabia kondycję włosów – tają się one łamliwe i suche. Jej źródłami są owoce, a przede wszystkim: jagody, dzika róża, maliny, cytrusy i czarna porzeczka oraz warzywa takie jak papryka, kapusta kiszona czy natka pietruszki.
  • Witamina E – jest ona silnym przeciwutleniaczem zabezpieczającym nasze gruczoły łojowe i zabijająca wolne rodniki. Dzięki niej nasze włosy są odpowiednio nawilżone. Ponadto odpowiada za stymulację podziałów komórkowych w mieszkach włosowych, dzięki czemu nasze włosy rosną. Witamina E występuje w olejach roślinnych takich jak: olej rzepakowy czy słonecznikowy. Można ją również znaleźć w nasionach słonecznika i dyni, w orzechach, szpinaku, brokułach, jarmużu oraz w awokado
  • Cynk – bierze on udział w procesach podziału komórek, jest również wykorzystywany do wytwarzania keratyny, która jest budulcem naszych włosów. Zapobiega on również rogowaceniu skóry. Cyn można wprowadzić do diety poprzez spożywanie takich produktów jak: mięso (drobiowe, wieprzowina lub wołowina), ryby, kasze, ryż, wątróbka, kiełki, nasiona, rośliny strączkowe, jajka, a także grzyby.
  • Miedź – niedobór miedzi powoduje odbarwienie włosów i ich siwienie. Dzięki prawidłowemu poziomowi miedzi w naszym organizmie, włosy są sprężyste i silne. Jakie produkty mają dużo miedzi? Są to przede wszystkim orzechy, kasza, gorzka czekolada, płatki owsiane oraz chleb żytni razowy.
  • Żelazo – w mieszkach włosowych zachodzi wiele procesów, do których niezbędnym elementem jest żelazo. Gdy występuję jego niedobory włosy szybciej wypadają i stają się słabsze. Aby uzupełnić jego braki warto jeść więcej produktów zbożowych, podrobów, orzechów oraz nasion.
  Medycyna estetyczna – mity i fakty

Dieta na wypadające włosy

Dieta na zdrowe i piękne włosy - co jeść, a czego warto unikać?
Wypadające włosy przy niewłaściwej diecie

Przyczyn wypadania włosów może być wiele, najczęstszą z nich jest źle dobrana dieta. Innymi czynnikami mogą to być: używki, stres, choroby skóry głowy, choroby tarczycy, wysoki poziom testosteronu, promieniowanie UV, niska temperatura, słona woda oraz niektóre leki. Jeżeli problem wypadających włosów dotyczy również Ciebie, należy przede wszystkim wykonać podstawowe badania krwi, ograniczyć stres i używki oraz zadbać, aby Twoja dieta była pełnowartościowa i bogata w wymienione wyżej witaminy i składniki mineralne.


Dieta na gęste włosy

gęste włosy
Gęste włosy przy prawidłowej diecie

Warto uświadomić sobie, że w diecie na gęste włosy nie może zabraknąć również białka, ponieważ jest to główny budulec włosów. Właściwa podaż białka każdego dnia jest bardzo ważna. Zawiera ono niezbędne aminokwasy, które wchodzą w skład keratyny. Źródłami białka są oczywiście mięso,  jajko, nabiał oraz ryby. Jeżeli nie jesz mięsa, warto uzupełniać białko jedząc np. rośliny strączkowe.


Dieta na mocne włosy

mocne włosy
Mocne włosy przy prawidłowej diecie

Aby włosy były mocne należy dbać o dietę bogatą w witaminy grupy B, które zostały opisane. Należy pamiętać, ze istnieje także wiele produktów, które osłabiają nasze włosy. Są to przede wszystkim: alkohol, żywność wysoce przetworzona, zawierając dużo substancji konserwujących i spulchniaczy, nadmiar soli i cukru. Istotny wpływ na kondycję włosów mają również kwasy tłuszczowe omega 3. Dzięki nim nasze mieszki włosowe mają odpowiednią strukturę, a łodyga włosa jest odżywiona i nawilżona. Źródłami kwasów omega 3 są głównie tłuste ryby morskie, olej rzepakowy i lniany, siemię lniane, a także orzechy.

 Dieta na siwe włosy

Siwienie włosów to naturalny proces, który ciężko powstrzymać. Z wiekiem organizm zatrzymuje produkcję melaniny, która jest odpowiedzialna za zapewnienie naszym włosom odpowiedniego koloru. Aby opóźnić proces siwienia, należy prowadzić zdrowy tryb życia i dbać o zrównoważoną dietę. Należy spożywać pokarmy bogate w miedź. Ten pierwiastek wspomaga produkcję melaniny u nasady naszych włosów. Warto więc spożywać ryby, orzechy, rośliny strączkowe oraz kakao. Witaminy z grupy B oraz D, a także żelazo, wapń i cynk mogą opóźnić powstawanie siwych włosów.


Dieta na przetłuszczające się włosy

Niewłaściwa dieta może przyczynić się do nadmiernej produkcji sebum, a tym samym do przetłuszczania włosów. Po pierwsze warto ograniczyć spożywanie rafinowanych tłuszczów nasyconych i zadbać o spożywanie odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych. Postaraj się ograniczać niezdrowe przekąski, zamiast tego wybierz orzechy lub nasiona słonecznika i dyni, które pokryją Twoje dzienne zapotrzebowanie na witaminy z grupy B, cynk oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Duży wpływ na przetłuszczanie się włosów może mieć również spożywanie pszenicy, lecz jest to indywidualna kwestia, którą warto przetestować. Pamiętaj, że ważna jest również odpowiednia pielęgnacja przetłuszczających się włosów.

  Jak wybrać szampon do włosów wysokoporowatych i pozbyć się żółtego odcienia na włosach po rozjaśnianiu?

Dieta na włosy – jadłospis

Mając podstawową wiedzę, z tego artykułu, z łatwością ułożysz swój jadłospis na zdrowe włosy. Warto wprowadzić do swojej diety liczne produkty z niżej wymienionych grup, aby cieszyć się pięknymi i gęstymi włosami.

  • Warzywa

Bez z nich zdrowa dieta jest niemożliwa. Zawierają one witaminy praktycznie we wszystkich grup i wiele składników mineralnych. Na uwagę zasługują przede wszystkim: szpinak, brokuły oraz inne zielone warzywa, marchew, pomidory, papryka, buraki, bataty, seler, natka pietruszki, kapusta (również kiszona), a przede wszystkim rośliny strączkowe. Pamiętaj im więcej warzyw w Twojej diecie, tym lepiej!

  • Owoce

Owoce podobnie jak warzywa są źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Warto pomyśleć o częstszym jedzeniu cytrusów, bananów, malin oraz porzeczek.

  • Mięso

Należy pamiętać, że mięso jest głównym źródłem białka, witamin z grupy B oraz żelaza. Warto dołożyć do swojej diety podroby, a w szczególności wątróbkę. Jeżeli nie jesz mięsa pamiętaj, że możesz być narażony na niedobory witaminy B12, warto znaleźć wtedy alternatywne źródła. 

  • Ryby i owoce morza

To kolejne dobre źródło białka, witamin, a także niezwykle ważnych kwasów omega 3.

  • Jaja i nabiał

To bogate źródło białka, witamin z grupy  B (w tym ważnej witaminy B12) oraz witaminy A.

  • Orzechy

Już garść orzechów dziennie może zdziałać cuda! Możemy wybrać orzechy laskowe, orzechy włoskie lub migdały, aby dostarczyć witaminę E, witaminę B, kwasy omega 3, cynk oraz miedź.

  • Produkty zbożowe oraz nasiona

Są one właściwym źródłem żelaza i miedzi, a także witaminy B i E.

Magdalena Dirks

Uznana psychoterapeutka i specjalistka w dziedzinie dynamiki związków, przez ostatnie dwie dekady pomogła setkom par w odnalezieniu harmonii i zrozumieniu siebie nawzajem. Jest autorką wielu artykułów i książek, które stały się kompasem dla tych, którzy pragną głębszej więzi w swoich relacjach. Dzięki unikalnemu podejściu, łączącemu wiedzę z psychologii z praktycznymi narzędziami, Stała się jednym z najbardziej cenionych ekspertów w Polsce. Jej warsztaty i seminaria przyciągają uczestników z całego kraju, pragnących odkryć tajniki udanych związków.

Zobacz wszystkie posty autora Magdalena Dirks →