wampir emocjonalny

Wampir emocjonalny – jak go poznać, najważniejsze cechy

Czy zdarzyło Ci się kiedyś spotkać osobę, która wyprała z Ciebie uczucia i chęci do życia? Większości z nas przytrafiła się taka sytuacja. Dlatego lepiej wiedzieć jak rozpoznać typ osoby – wampir emocjonalny i jak ich unikać. Potrafią narobić wiele szkód i braków w naszym życiu, a czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy. Emocjonalne wampiry potrafią sprawić, że czujemy się gorsi od innych, zazwyczaj działają w myśl zasady, że im słabiej my się czujemy, tym oni są silniejsi. Zupełnie tak jakby wysysali z nas siłę i karmili się naszym kosztem. 

Wampir emocjonalny – cechy

Najczęściej emocjonalny wampir ukrywa się pod płaszczykiem obarczania nas swoimi rozterkami, lękami i problemami. Cała sytuacja wynika z bardzo niskiego poczucia własnej wartości, są to osoby niepewne wszystkiego, które aby poczuć się lepiej sprowadzają swoje potencjalne ofiary do tego samego poziomu. Wampiry emocjonalne oczekują od swojego otoczenia maksymalną ilość atencji, poparcie i współczucie, nie dając nic od siebie w zamian. Osoby te są stworzone do mówienia o sobie i swoich problemach, nie zwracają uwagi na innych rozmówców. Wampiry energetyczne postrzegają świat w ciemnych barwach i wszędzie szukają negatywnych emocji. 

Wampir emocjonalny – psychologia

Wampir emocjonalny obraża się o byle coi ma swoje różnorodne sposoby na znalezienie „świeżego mięsa”. Najbardziej znana metoda to zastraszanie swojej ofiary, czyli klasyczna przemoc psychiczna. Może pojawić się także wpędzanie we wstyd lub groźby. Wampiryzm emocjonalny charakteryzuje się postawą oprawcy, który może stosować szantaż emocjonalny, czy grać na emocjach swojej ofiary. 

Podczas spotkań wampira można rozpoznać na podstawie zazdrości, a wręcz zawiści do tego co mają inni ludzie, przejawiają nawet chęć zniszczenia tego. Wampiry emocjonalne zmagają się z wewnętrzną pustką, której nie potrafią znieść. Każdy sukces znajomych odkrywa tę pustkę na światło dzienne. 

Wampir emocjonalny w związku

Bywa tak, że relacja partnerska odbiera nam siły i chęci, wtedy możemy określić ją jako toksyczną, bo mamy do czynienia z wampirem energetycznym. Najłatwiej w taką relacje wejść jeśli borykasz się z wysoką wrażliwością, dużymi pokładami empatii, czy chcesz pomagać innym ludziom.

  Związek z rozwodnikiem - czy życie z rozwodnikiem dobra decyzja?

Wtedy stajesz się łatwym celem dla swojego oprawcy. Określenie „miłość jest ślepa” nie wzięło się bez powodu. W prawdziwym i zdrowym związku, ludzie powinni być chętni na kompromisy, powinni darzyć się szacunkiem i tolerancją. Czerwoną flagą może okazać się, gdy jedna strona musi znosić kompromisy drugiej. Wampir emocjonalny w związku nie celebruje sukcesów swojego partnera, potrafi sprawić, że nasz powód do dumy staje pod znakiem zapytania. Potrafi spowodować, że zmienisz swój sposób wypowiedzi, będzie krytykował wybory.

wampiryzm emocjonalny
wampiryzm emocjonalny w związku

Problem może mieć swoje źródło w dzieciństwie, w którym oprawca nie otrzymywał od rodziców wystarczająco dużo uwagi i nauczył się, że może ją pozyskać kiedy jest niegrzeczny. Wewnętrzna pustka wampirów emocjonalnych sprawia, że uzależniają od siebie innych ludzi, gdy tworzą z nimi relacje. Osoby te nie potrafią wyczuć granic drugiego partnera, a następnie ich nie szanują. Oczekują ogromnego wsparcia od wszystkich, ale nie dają tego wsparcia w zamian. Świat kręci się wokół ich problemów i rozterek. Co robią z nami wampiry emocjonalne?

  • zaniżają samoocenę i pewność siebie,
  • uruchamiają pesymistyczne spojrzenie na świat,
  • odbierają apetyt, powodują niechęć do jakiejkolwiek aktywności,
  • Pogarszają nastrój, doprowadzają do łez,
  • mogą pojawić się bóle głowy, nudności czy problemy ze snem.

Wampir emocjonalny w pracy

Wampir energetyczny swoją manipulacją współpracownikami powoduje, że przestajemy lubić swoją prace. Przez to zachowanie nikt z zespołu nie chce się rozwijać. Spotkanie z oprawcą może skutkować brakiem produktywności do końca dnia. Wysysają tyle energii, że ciężko jest wykonać swoje podstawowe zadania i zlecenia. W pracy może sobie podporządkować grupę osób, a resztę obgadywać za plecami, wnosząc nieciekawą atmosferę. Wampiry emocjonalne w pracy mogą stosować szantaż emocjonalny poprzez aktywowanie poczucia winy w innych ludziach. Szczególnie trzeba uważać na hasła „Jeżeli nie zrobisz tego to…” ofiary wtedy żyją w permanentnym stresie i niepokoju. 

Typy wampirów emocjonalnych:

  • Wampir obsesyjno- kompulsywny charakteryzuje się pełną kontrolą i dążeniem do perfekcji za wszelką cenę,
  • Wampir narcystyczny ma świadomość tego, że zabiera energię innym ludziom, włącza w ofiarach poczucie winy i manipuluje tak, aby dojść do wyznaczonego celu,
  • Wampir hedonista nie czuje wyrzutów sumienia, granic, ani nie posiada żadnych wartości, prowadzi życie pełne używek i imprez oraz przelotnych znajomosci, karmi się gdy rani swoich bliskich,
  • Wampir paranoidalny patrzy na świat tylko i wyłącznie przez pryzmat swojej racji, która jest święta. Nie dyskutuje z osobami o odmiennym zdaniu, w jego oczach nie mają oni wartości.
  Do kogo skierowany jest kurs modern jazz?

Wampir emocjonalny –  jak się bronić?

Jeśli po przeczytaniu powyższego artykułu czujesz, że znajdujesz się blisko wampira emocjonalnego, zapoznaj się z radami jak się przed nim uchronić. 

Po pierwsze unikamy wchodzenia w głębsze relacje i więzy z wampirami energetycznymi, jeśli odczuwasz niepokój w jego towarzystwie należy zachować dystans. Zdania i odpowiedzi powinny być konkretne i krótkie, bez „owijania w bawełnę” i rozwodzenia się na jeden temat. Należy kontrolować dawkę informacji, którą mu przekazujemy. To spowoduje, że nie będzie miał ochoty wchodzić w dalszą relację. Przy wypowiedzi należy starać się być nad wyraz miłym i życzliwym, to pomoże wprowadzić wampira w zakłopotanie. Jedną z najważniejszych zasad jest bycie asertywnym i stawianie swoich wyraźnych granic. W sytuacjach ciężkich należy zachować zimną krew i zaczekać, aż oprawca się uspokoi. Warto mówić otwarcie o swoich odczuciach, co nam się nie podoba i jakie mamy zdanie na dany temat. Jeśli czujesz, że w Twojej pracy, domu, czy szkole przebywasz blisko wampira energetycznego zwróć się o pomoc. Wtedy jest nadzieja, że sytuacja zmieni się na lepsze i nikt nie będzie odbierał energii i motywacji. 

Magdalena Dirks

Uznana psychoterapeutka i specjalistka w dziedzinie dynamiki związków, przez ostatnie dwie dekady pomogła setkom par w odnalezieniu harmonii i zrozumieniu siebie nawzajem. Jest autorką wielu artykułów i książek, które stały się kompasem dla tych, którzy pragną głębszej więzi w swoich relacjach. Dzięki unikalnemu podejściu, łączącemu wiedzę z psychologii z praktycznymi narzędziami, Stała się jednym z najbardziej cenionych ekspertów w Polsce. Jej warsztaty i seminaria przyciągają uczestników z całego kraju, pragnących odkryć tajniki udanych związków.

Zobacz wszystkie posty autora Magdalena Dirks →