Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?

Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?

Wielu osobom wydaje się, że wystarczy złożyć pozew o rozwód, aby po kilku miesiącach sąd podjął decyzję o zakończeniu małżeństwa. Choć często tak właśnie jest, zdarzają się sytuacje, kiedy sąd odmawia rozwiązania małżeństwa. Sprawdź, w jakich sytuacjach sąd może nie orzec rozwodu.

Najważniejsze przesłanki do orzeczenia rozwodu

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami rozwód możliwy jest wtedy, kiedy pomiędzy małżonkami nastąpi całkowity i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Wygasnąć powinna więź fizyczna, emocjonalna i gospodarcza, a przy tym nie ma szans na to, aby związek został odbudowany. Sąd może podjąć decyzję o zakończeniu małżeństwa, gdy wszystkie te przesłanki zostaną spełnione.

Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?

Wśród najważniejszych przesłanek, w przypadku których sąd może zdecydować się na oddalenie pozwu rozwodowego, wymienić należy:

  • dobro małoletnich dzieci – sąd bierze pod uwagę to, w jaki sposób rozwód rodziców wpłynie na sytuację życiową dzieci. Jeśli uzna, że rozwód może negatywnie wpłynąć na dzieci, pozew zostanie oddalony,
  • sprzeczność z zasadami współżycia społecznego – choć tutaj prawo nie określa dokładnie, co może kryć się pod tym pojęciem, chodzi o ogólne zasady etyczne. Jeżeli na przykład jeden z małżonków ciężko zachorował, a drugi z tego powodu złożył pozew rozwodowy (bo nie chce żyć z chorym małżonkiem), pozew taki z całą pewnością zostanie oddalony,
  • złożenie pozwu przez małżonka, który jest wyłącznie winny rozpadu pożycia małżeńskiego – zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, taki pozew również zostanie odrzucony. W sytuacji, gdy winę za rozpad małżeństwa ponosi wyłącznie jedna osoba, tylko druga strona może złożyć pozew o rozwód.

Jak widać, nie w każdym przypadku złożenie pozwu rozwodowego skutkować będzie zakończeniem małżeństwa. Osoby, które obawiają się takiej sytuacji, powinny skonsultować swój przypadek z prawnikiem. Doświadczony adwokat będzie w stanie określić, czy istnieje ryzyko, że sąd zdecyduje się na oddalenie pozwu rozwodowego.

Zobacz, w jaki sposób może zwiększyć szanse na to, że sąd podejmie decyzję o zakończeniu małżeństwa: https://kancelaria-temida.com/rozwody-gdynia/

  Sztuka na ścianie: jak wybrać idealny plakat do wnętrza?

Rozwód Gdynia – postaw na profesjonalne wsparcie prawne

Planujesz rozwód w Gdyni, jednak obawiasz się, że Twój pozew może zostać oddalony? Najwięcej wątpliwości budzi kwestia dobra małoletnich dzieci i to, w jakich sytuacjach sąd może podjąć decyzję o odrzuceniu pozwu.

Właśnie dlatego warto od samego początku korzystać z pomocy prawnika, który ma duże doświadczenie, jeśli chodzi o rozwody w Gdyni. Pomoże on w przygotowaniu takiego pozwu rozwodowego, który zwiększy szanse na to, że sąd podejmie decyzję o zakończeniu małżeństwa. Jeśli jednak okaże się, że sąd dostrzeże negatywne przesłanki rozwodowe, możliwe będzie wniesienie apelacji lub ewentualne ponowne złożenie pozwu.

Nie należy więc obawiać się, że w sytuacji, gdy sąd nie orzeknie rozwodu, zakończenie małżeństwa nie będzie możliwe. Na decyzję sądu wpływa wiele czynników – a pomoc adwokata od rozwodów w Gdyni może okazać się potrzebna niemal na każdym etapie postępowania rozwodowego.