wieczorna pielęgnacja twarzy.

Wieczorna pielęgnacja twarzy krok po kroku – zadbaj o prawidłową kolejność

Wieczorna pielęgnacja twarzy jest absolutną podstawą czystej i zdrowej cery. Nie pomogą nawet najdroższe i najlepsze kosmetyki do makijażu, jeżeli o skórę na twarzy nie będziemy  dbać prawidłowo i regularnie. Bo to właśnie codzienna pielęgnacja daje piękny efekt końcowy.

Wieczorna pielęgnacja, inaczej zwana też wieczorną rutyną pielęgnacyjną powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb każdej i każdego z nas. Są jednak niezmienne reguły, których należy się trzymać by nie działać naszej delikatnej cerze na szkodę. Dlatego warto wiedzieć jak powinna wyglądać wieczorna pielęgnacja twarzy krok po kroku. Prawidłowa pielęgnacja twarzy ma określoną kolejność, bo każdy krok przygotowuje ją na kolejny.

Dwuetapowe oczyszczanie skóry twarzy a demakijaż

Od wielu lat panuje bardzo korzystna moda na dwuetapowe oczyszczanie twarzy, które jest zbawienne dla dobrego stanu skóry. Na czym ono polega? Jest tak naprawdę bardzo intuicyjne. Bez względu na to, czy nosimy makijaż czy nie, wieczorem trzeba wykonać demakijaż i dokładnie oczyścić skórę. Na tym właśnie polega jego dwuetapowość: demakijaż a następnie mycie detergentem.

Demakijaż można wykonać olejkiem, balsamem lub masłem do demakijażu, mleczkiem lub płynem micelarnym. Każdy z tych produktów ma za zadanie usunąć z twarzy warstwę makijażu, ale również łoju produkowanego przez cały dzień przez skórę oraz zanieczyszczeń zbieranych z otoczenia. Olejkiem lub balsamem, czy masłem należy wykonać krótki, delikatny masaż. Ważne by nie był zbyt mocny, bo pamiętajmy że zbieramy z twarzy gromadzony przez cały dzień bród, nie chcemy więc z powrotem go wcierać. Jeśli natomiast używamy mleczka lub płynu micelarnego, należy nałożyć niedużą ilość produktu na wacik i bardzo delikatnie zmywać z twarzy nieczystości. Aby ust i okolic oczu nie pocierać zbyt mocno można najpierw nasączone waciki przyłożyć na chwilę by lekko rozmiękczyć makijaż, wtedy bez pocierania będzie można go usunąć.

Drugim etapem jest użycie detergentu. Wybór jest ogromny, mydła, balsamy, pianki, pasty i żele, a ostatnio nawet pudry. Często popełnianym błędem jest używanie zbyt dużej ilości detergentu lub zbyt mocne pocieranie twarzy podczas mycia, dlatego dobrze jest umyć ją dwa razy ale używając bardzo niedużo środka myjącego i robiąc to delikatnie.

  Jak wybrać szampon do włosów wysokoporowatych i pozbyć się żółtego odcienia na włosach po rozjaśnianiu?

Tonik, potrzebny czy nie?

Po delikatnym osuszeniu skóry twarzy kolejnym krokiem jest użycie toniku. Kiedyś był to bardzo potrzebny etap, ponieważ tonik miał za zadanie przywrócić skórze twarzy odpowiednie pH, które było zaburzane środkiem myjącym, zwłaszcza gdy było to mydło. Teraz produkty do myca skóry twarzy są już tworzone w taki sposób by nie zaburzać naturalnego pH więc teoretycznie ten punkt można pominąć. Ale dziś tonik ma wpływ nie tylko na pH skóry, ma również szereg właściwości, jak nawilżanie, rozjaśnianie przebarwień, ściąganie porów, matowienie. Wybór jest bardzo duży, dlatego naprawdę bez problemu swoją codzienną pielęgnację twarzy można dopasować w pełni do swoich potrzeb.

Tonik można także stosować na kilka sposobów. Przede wszystkim używając wacika można delikatnie przetrzeć twarz, jest to chyba najpopularniejsza metoda. Niektórzy producenci zamykają swój produkt w butelce z atomizerem, więc można otulić twarz delikatną mgiełką tonikową. Można również wklepać tonik używając do tego dłoni. Sprawdza się to zwłaszcza gdy jego konsystencja jest nieco bardziej gęsta. Ważne jest by czytać zalecenia producenta, ponieważ najczęściej toniku się nie zmywa ale zawsze to producent pisze jak używać jego produktu.

Czas na nawilżenie.

wieczorna pielęgnacja twarzy
Wieczorna pielęgnacja twarzy – zachowaj prawidłową kolejność

Kiedy skóra będzie jeszcze delikatnie wilgotna po użyciu toniku jest czas na nałożenie serum lub esencji nawilżającej. To bardzo ważne ponieważ bez względu na to jakie potrzeby ma nasza skóra, w jakiej jest kondycji, czy jest tłusta czy sucha, zawsze musi być odpowiednio nawilżona by wyglądać pięknie. Poza nawilżeniem możemy teraz też położyć np. serum z witaminami. Pamiętajmy że jest to wieczorna pielęgnacja twarzy, a to nocą nasza skóra się regeneruje i najskuteczniej ”pije” to co na nią nakładamy.

Krem na noc

W wieczornej pielęgnacji twarzy możemy pozwolić sobie na gęsty, bogaty w składniki odżywcze krem. Dobrze by tworzył warstwę okluzyjną na skórze twarzy, by ”zamykał” na niej to co najlepsze, by cenne składniki z serum lub esencji zostały w naszej skórze.

Na noc nie nakładamy przecież makijażu, krem więc może być nawet odrobinę tłusty, ważne by nie nakładać go zbyt dużo, Mitem jest że im więcej produktu, tym lepiej.

  Sposoby na zagęszczanie włosów - poznaj kilka sposobów jak zagęścić włosy domowymi sposobami i nie tylko

Osobnym, lżejszym kremem możemy potraktować okolice wokół oczu. Kremy dedykowane pod oczy często są bardziej nawilżające by dodatkowo zapobiegać powstawaniu zmarszczek.

A dopełnieniem idealnej wieczornej pielęgnacji twarzy będzie jeszcze bogaty, nawilżający balsam na usta.

Najważniejsza jest rutyna i regularność

Regularność zapewni nam zdrowy i promienny wygląd cery. Dobrze zaopatrzona i zadbana skóra wieczorem, w ciągu dnia odwdzięczy się pięknym wyglądem. Ważne też by pamiętać, że skórę mamy tylko jedną i musi nam ona wystarczyć na całe życie, traktujmy ją więc z największą czułością i delikatnością.

Magdalena Dirks

Uznana psychoterapeutka i specjalistka w dziedzinie dynamiki związków, przez ostatnie dwie dekady pomogła setkom par w odnalezieniu harmonii i zrozumieniu siebie nawzajem. Jest autorką wielu artykułów i książek, które stały się kompasem dla tych, którzy pragną głębszej więzi w swoich relacjach. Dzięki unikalnemu podejściu, łączącemu wiedzę z psychologii z praktycznymi narzędziami, Stała się jednym z najbardziej cenionych ekspertów w Polsce. Jej warsztaty i seminaria przyciągają uczestników z całego kraju, pragnących odkryć tajniki udanych związków.

Zobacz wszystkie posty autora Magdalena Dirks →