przyjaźń

Przyjaźń – definicja, na czym ona polega oraz jak ją odnaleźć

O przyjaźni pisano książki, tworzono filmy i muzykę. Prawdziwy przyjaciel jest jak skarb – absolutnie bezcenny. Warto się jednak zastanowić, czym tak właściwie jest przyjaźń i kiedy możemy powiedzieć o innej osobie, że jest naszym przyjacielem? Jak wystrzegać się fałszywych przyjaciół i dlaczego warto pielęgnować dobre relacje? Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, jaka jest definicja przyjaźni oraz jej rodzaje i co należy robić, gdy w relację przyjaciół wkrada się kryzys. 

Definicja prawdziwej przyjaźni

Definicja przyjaźni jest bardzo prosta – w ogólnym ujęciu, przyjaźń jest relacją opartą na bezinteresownej życzliwości, wzajemnym zaufaniu i lojalności względem siebie. Przyjaźń to emocjonalna więź, która rodzi się pomiędzy ludźmi którzy dobrze się znają, są ze sobą całkowicie szczerzy i potrafią okazać sobie zrozumienie. Prawdziwy przyjaciel nigdy Cię nie okłamie tylko po to, abyś poczuł się lepiej. Osoba, która naprawdę dobrze Ci życzy, powie Ci, co według niej robisz źle i doradzi do możesz zrobić, aby było lepiej. Tak naprawdę o prawdziwej przyjaźni świadczą czyny a nie słowa – prawdziwy przyjaciel zawsze stanie po Twojej stronie, nawet jeśli jesteś na przegranej pozycji. 

Czym jest przyjaźń?

Przyjaźń od dziesiątek lat jest powszechnym motywem w sztuce i popkulturze. Trudno oprzeć się wrażeniu, że książkowa czy filmowa przyjaźń często bywa nieco przekoloryzowana, zbyt dramatyczna lub nadmiernie romantyczna. Warto pamiętać o tym, że nie jesteśmy bohaterami powieści, a prawdziwymi ludźmi, którzy mają swoje słabości i ciemne strony. Tak naprawdę nawiązanie i utrzymanie prawdziwie przyjacielskiej relacji przy tempie współczesnego życia, jest niebywale trudne, zwłaszcza w dorosłym życiu. Łatwo jest wpaść w pułapkę pogoni za wyidealizowanym życiem, nie zważając na to, że to wartości takie jak wiara w prawdziwą przyjaźń są źródłem trwałego szczęścia. 

Przyjaźń - definicja, na czym ona polega oraz jak ją odnaleźć
czym jest przyjaźń?

Na czym polega przyjaźń?

Dobry przyjaciel to osoba, z którą można świętować sukcesy, opłakiwać porażki, rozważać różnego rodzaju problemy i po prostu miło spędzać czas. Przyjaźń nie polega na obsypywaniu się komplementami – wprost przeciwnie – osoba, którą nazywasz przyjacielem może (i powinna) od czasu do czasu skrytykować Cię za popełniane błędy. I wcale nie chodzi tutaj o narzekanie czy zasypywanie kogoś bezpodstawnymi zarzutami, a o konstruktywną krytykę w sytuacji, która wymaga właśnie takiej interwencji. 

  Karanie ciszą przez narcyza - jak sobie z tym poradzić?

Jakie są rodzaje przyjaźni?

Definicja przyjaźni obejmuje całe mnóstwo relacji, opartych na różnych zasadach i mających różne fundamenty. Określenie konkretnego momentu w życiu, od którego zaczęła się przyjacielska relacja, nie zawsze jest możliwe. Dlaczego? Dlatego, że przyjaźń to więź, którą się buduje i na którą trzeba pracować przez cały czas. I nie chodzi tutaj tylko o „zdobycie” przyjaciela, ale także o utrzymanie tej relacji, co we współczesnym świecie, jest nie lada wyzwaniem. Mówiąc o przyjaźni mamy do czynienia z jej kilkoma rodzajami. Oto one:

Przyjaźń od dzieciństwa

Dzieci w relacjach są otwarte, szczere i niewinne. Mówią to, co myślą i czują w danej chwili. Poszukiwanie najlepszego towarzysza gier i zabaw jest dla dziecka całkowicie naturalnym odruchem. Z przyjaźniami od dzieciństwa bywa różnie – mogą trwać całe życie i być źródłem prawdziwego szczęścia i spełnienia, lub mogą po prostu wygasnąć. Dorośli, którzy pozostają w stałym kontakcie ze swoimi przyjaciółmi z lat dziecięcych są prawdziwymi szczęściarzami. Ogrom wspomnień, wspólnych przygód i doświadczeń, smutków i radości, wspólne dojrzewanie – to naprawdę solidna podstawa do nawiązania więzi na całe życie. Jeśli tęsknisz za swoim dziecięcym przyjacielem, nie bój się do niego zadzwonić, nawet, jeśli od Waszego ostatniego spotkania minęły lata. Być może ta osoba myśli o Tobie, tęskni i czeka na wiadomość od Ciebie! 

Przyjaźń w pracy

Czy warto nawiązywać bliższe relacje ze znajomymi w pracy? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ zdania są bardzo podzielone. Dużo zależy od tego, jaki jest stosunek danej osoby do samej pracy. Dla niektórych osób, praca jest jedynie zajęciem, które zapewnia stałe wynagrodzenie. Dla innych, miejsce pracy to drugi dom, w którym spotykają osoby traktujące swoje obowiązki z ogromną pasją i zaangażowaniem. Wspólne zainteresowanie i dążenie do osiągnięcia określonego celu dla wielu osób jest solidną podstawą do nawiązania trwałej więzi. Warto jednak wiedzieć, że osoby chorobliwie ambitne nie zawsze są w stanie zrozumieć czym jest prawdziwa przyjaźń wśród współpracowników. Obietnica sukcesu jest dla niektórych wyłącznym motywatorem ich czynów. 

Przyjaźń romantyczna

Przyjaźń romantyczną można zdefiniować jako relację balansującą na granicy przyjaźni i miłości. Wiele szczęśliwie zakochanych par zaczynało swoją relację od nawiązania przyjaźni z partnerem. Wieloletnie przyjaźnie niekiedy w sposób całkowicie naturalny przeradzają się w silne uczucie i nierozerwalną więź. Trudno nie zgodzić się z tym, że miłość, u podstaw której leży wspomnienie romantycznej przyjaźni, jest czymś naprawdę pięknym. 

  Jak wyjść z friendzone? Przełamując granice i zmieniając swoje podejście!

Przyjaźń damsko-męska

Istnieje czy nie istnieje? To pytanie zadaje sobie chyba każdy. Czy serdeczna relacja pomiędzy kobietą a mężczyzną zawsze musi się kończyć się czymś więcej? Przeciwnicy przyjaźni damsko-męskiej twierdzą, że wcześniej czy późnej jedna ze stron zacznie okazywać wobec tej drugiej osoby miłosne uczucia. Innym argumentem jest to, że przyjaźń damsko-męska często kończy się wybuchem zazdrości na wieść, że jedna z osób weszła w związek z kimś innym. Jeszcze inni w przyjaźni między kobietą a mężczyzną dopatrują się relacji na zasadzie friends with benefits, co oznacza nic innego, jak przyjacielski seks bez zobowiązań. Jak się do tego odnieść? Cóż, na pytanie czy przyjaźń damsko-męska ma prawo bytu, każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie. 

Jak rozpoznać prawdziwą przyjaźń?

Pojęcie fałszywej przyjaźni to swego rodzaju oksymoron. Niestety, w rzeczywistości wiele razy możemy się spotkać z takim zjawiskiem. Fałszywa przyjaźń to relacja, której głównym celem jest osiągnięcie własnych korzyści poprzez budowanie pozorów życzliwości i wierności wobec innej osoby. Fałszywy przyjaciel może kręcić się koło Ciebie przez wiele lat. Może czerpać z Twoich doświadczeń i udawać, że jest z Tobą na dobre i na złe. Tymczasem, perfidna i fałszywa osoba, nie wie co to jest przyjaźń. Nie rozumie znaczenia tego słowa i traktuje je na wyrost. Stare powiedzenie o tym, że najlepszych przyjaciół poznaje się w biedzie nigdy wcześniej nie było bardziej aktualne. Jeśli widzisz, że rzekomo bliskie Ci osoby odsuwają się od Ciebie w dobie kryzysu i słabości, wiedź, że nigdy nie byli Twoimi prawdziwymi przyjaciółmi

Czym jest kryzys przyjaźni?

W przyjaźni, tak samo jak w każdej innej relacji, dochodzi niekiedy do kryzysów. Czasem są one sygnałem do tego, aby przyjrzeć się prawdziwości relacji. Warto jednak pamiętać, że kryzys przyjaźni nie musi oznaczać, że wszystkie wspólne doświadczenia były czymś fałszywym. Rozbieżność zdań, stanowisk i spojrzenia na daną sytuację może być źródłem konfliktu pomiędzy przyjaciółmi. Czy to oznacza, że wszystko, co było przedtem nie ma już żadnego znaczenia? Oczywiście, że nie! Jeśli czujesz, że w Twojej prawdziwej i szczerej relacji z przyjacielem doszło do zgrzytu, staraj się to naprawić i dojść do porozumienia. Pamiętaj, że najlepszym sposobem rozwiązywania konfliktów jest szczera rozmowa

Magdalena Dirks

Uznana psychoterapeutka i specjalistka w dziedzinie dynamiki związków, przez ostatnie dwie dekady pomogła setkom par w odnalezieniu harmonii i zrozumieniu siebie nawzajem. Jest autorką wielu artykułów i książek, które stały się kompasem dla tych, którzy pragną głębszej więzi w swoich relacjach. Dzięki unikalnemu podejściu, łączącemu wiedzę z psychologii z praktycznymi narzędziami, Stała się jednym z najbardziej cenionych ekspertów w Polsce. Jej warsztaty i seminaria przyciągają uczestników z całego kraju, pragnących odkryć tajniki udanych związków.

Zobacz wszystkie posty autora Magdalena Dirks →