od przyjaźni do miłości

Kiedy kończy się przyjaźń a zaczyna miłość? Czyli jak odróżnić przyjaźń od miłości

Mamy różne wizje miłości. Jedne osoby wierzą w miłość od pierwszego wejrzenia. Według nich uczucie musi rozkwitnąć od razu. Pasja i namiętność w takich związkach rozpoczyna się już od pierwszych spotkań. Uczucia są bardzo żywe i gwałtowne. Związki takie niestety często rozpadają się, choć bywa i tak, że taka miłość od pierwszego wejrzenia przetrwa próbę czasu i narodzi się z niej trwała relacja.

Jest też inny model związku: od przyjaźni do miłości. Najpierw zaprzyjaźniamy się z kimś. Może to być przyjaźń trwająca kilka miesięcy lub nawet kilka czy kilkanaście lat. Potem dopiero dzieje się tak, że przyjaźń przeradza się w miłość. Kiedy kończy się przyjaźń, a zaczyna miłość? Odpowiedź nie jest prosta. Miłość od przyjaźni dzieli często cienka granica. Są sytuacje, gdzie para przyjaciół wygląda na parę – jednak nią nie są. Bywa więc, że pozory mylą.

Jak odróżnić przyjaźń od miłości? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet i mężczyzn, którzy przyjaźnią się z osobami odmiennej płci. Czasem nieuchronnie pojawia się w nas pytanie: czy jestem dla niego kimś więcej? – bowiem poczuliśmy coś do swojego przyjaciela bądź przyjaciółki i pragniemy, co oczywiste, by druga osoba odwzajemniła uczucia.

To bardzo filmowy scenariusz: są sobie przyjaciele z piaskownicy i nagle jedno z nich zakochuje się w drugim. W komediach romantycznych zawsze będzie happy end: druga osoba odwzajemni miłość i będą żyli długo i szczęśliwie. Czy to „długo i szczęśliwie” odnosi się też do prawdziwego życia?

Miłość a przyjaźń

Miłość a przyjaźń – jak oddzielić jedno od drugiego? Często mówimy, że kochamy swoich przyjaciół lub że nasz partner czy partnerka jest dla nas najlepszym przyjacielem. Miłość i przyjaźń zdecydowanie się ze sobą przeplatają. Obecnie młodzi ludzie często wyśmiewają werteryczne uniesienia i zamiast tego wolą spokój, stabilność i bezpieczeństwo, jakie daje głęboka przyjaźń. Cierpienie z miłości być może wyszło nieco z mody. Czy to dobrze, czy źle? Ale oczywiście nie jest to reguła: są też młode osoby, które stawiają na głębokie, wręcz szaleńcze uczucia.

  Dopasowanie imion do osobowości ucznia - tajemnice nauki i edukacji

Przyjaźń często przypomina miłość, a miłość przyjaźń. Co nami kieruje, że przechodzimy z jednego stanu w drugi? Duże znaczenie ma tu oczywiście pociąg fizyczny. Chcemy być w związku z tymi osobami, które są dla nas atrakcyjne. Lecz to nie wszystko. W grę wchodzą bardzo subtelne uczucia. Nieraz po prostu zaczynamy czuć coś więcej do swojego przyjaciela czy przyjaciółki.

Może też być inaczej: podejrzewamy, że nasz przyjaciel lub przyjaciółka się w nas podkochują. Jakie są oznaki, że on chce czegoś więcej niż przyjaźń? Z pewnością taka osoba będzie bardziej zabiegać o spotkania, niż inni przyjaciele. Może też być ona na spotkaniach sam na sam bardziej poddenerwowana, spięta. Będzie też wykazywać zazdrość o osoby, z którymi się spotykasz. Zakochany przyjaciel może próbować kreować romantyczną atmosferę.

Oznaki, że to więcej niż przyjaźń, czyli jak odróżnić przyjaźń od miłości

Co robić, gdy zapłoną w nas uczucia do bliskiego przyjaciela czy przyjaciółki? Jakie są oznaki, że to więcej niż przyjaźń? Wiele kobiet pyta: jestem dla niego koleżanką, czy kimś więcej? Nie jest łatwo odróżnić miłość od przyjaźni. Jakie są sygnały, że relacja przyjacielska może się przeistoczyć w relację miłosną? Z pewnością pierwszym wyznacznikiem jest to, że spędzacie ze sobą mnóstwo czasu. Czasem bywa tak, że jesteście prawie nierozłączni. Kolejnym wyznacznikiem jest to, że dogadujecie się bez słów. Jeszcze innym, że jest między wami spora bliskość fizyczna – podejrzanie duża jak na przyjaźń. Te wyznaczniki naprowadzić Cię mogą na to, że jest coś na rzeczy i Wasza relacja może przerodzić się w związek.

Choć niestety nie ma tu reguły – najważniejsza jest to, by nikogo do niczego nie zmuszać. Nasz przyjaciel czy przyjaciółka nie ma obowiązku odwzajemniać naszych uczuć. Z drugiej strony, jeśli widzimy, że jest realna szansa, by spełnić swoje marzenie i wejść w związek ze swoim przyjacielem bądź przyjaciółką, może warto o to zawalczyć? Związek przyjaciela z przyjaciółką nie należy do rzadkości, nie warto więc z góry zakładać, że to się nie uda (nie można też jednak zakładać, że na pewno to się uda). Trzeba nieustannie badać różne oznaki. Oznaki, że to więcej niż przyjaźń – jeśli taki jest stan rzeczy – prędzej czy później wyjdą na jaw.

  Docieranie się w związku - duchowa droga do zrozumienia i pokonania konfliktów

Czy jestem dla niego kimś więcej?

Koleżanka czy coś więcej? Takie pytania zadaje sobie całkiem sporo kobiet, przyjaźniących się z mężczyznami. Warto rzeczy zbadać delikatnie, nie wyrzucać wszystkiego na stół, nie grać w otwarte karty, choć jednocześnie nie okłamywać swojego przyjaciela. Jest to trudna sztuka znalezienia złotego środka. Prawda o tym, że jesteś zakochana w przyjacielu, może bowiem tego przyjaciela bardzo zaskoczyć i niepozytywnie wpłynąć na waszą przyjacielską relację. Warto zatem wybadać sytuację. Możesz żartem zapytać: co by było, gdybyśmy byli razem? Czy bylibyśmy dobraną parą? Z reakcji przyjaciela dowiesz się wiele o perspektywach na to, czy faktycznie macie szansę stworzyć kiedyś związek.

Warto czasem trochę ładniej się ubrać, delikatnie poflirtować, przełamywać nieco częściej barierę dotykową – jeśli przyjaciel będzie w to wchodził, jest szansa, że Wasza przyjaźń przerodzi się kiedyś w miłość. W takim wypadku warto porozmawiać szczerze ze swoim przyjacielem i wyznać mu swoje uczucia. To, czy je odwzajemni, zależeć będzie wyłącznie od niego. Jeśli jednak przyjaciel ewidentnie nie wchodzi we flirty i nie dąży do częstszego kontaktu dotykowego, jest mała szansa, że jest gotowy na to, by Wasza przyjaźń przerodziła się w miłość.

Podsumowanie

Jakie są oznaki, że on chce czegoś więcej niż przyjaźń? Nie jest to proste do wybadania. Są jednak pewne symptomy, które podpowiedzą Ci, że tak faktycznie jest. Jeśli Twój przyjaciel dąży nieustannie do spotkań z Tobą, gdy jest przy Tobie nieco zdenerwowany lub gdy wyraża, żartem lub nie, zazdrość o Twoich partnerów, znaczyć to może, że jest w Tobie zakochany. Wtedy z pewnością przydałaby się szczera rozmowa.

Miłość do przyjaciela często jest bolesna – nie ma bowiem gwarancji, że przyjaciel odwzajemni nasze uczucia. Zdarza się jednak, nie tylko w filmach, że przyjaciel poczuje coś do zakochanej w nim przyjaciółki – wtedy jest duża szansa, że stworzą szczęśliwą parę

Magdalena Dirks

Uznana psychoterapeutka i specjalistka w dziedzinie dynamiki związków, przez ostatnie dwie dekady pomogła setkom par w odnalezieniu harmonii i zrozumieniu siebie nawzajem. Jest autorką wielu artykułów i książek, które stały się kompasem dla tych, którzy pragną głębszej więzi w swoich relacjach. Dzięki unikalnemu podejściu, łączącemu wiedzę z psychologii z praktycznymi narzędziami, Stała się jednym z najbardziej cenionych ekspertów w Polsce. Jej warsztaty i seminaria przyciągają uczestników z całego kraju, pragnących odkryć tajniki udanych związków.

Zobacz wszystkie posty autora Magdalena Dirks →