Jak przefarbować włosy na ciemny brąz? Pytanie wydaje się łatwe, ale często efekt jest daleki od oczekiwanego. W większości przypadków przyczyną są typowe błędy popełniane przy farbowaniu włosów. Przeczytaj nasz poradnik, a następnym razem na pewno ich unikniesz.
Jak przefarbować włosy na ciemny brąz?
Jak przefarbować na ciemny brąz włosy farbowane, blond, czarne lub rude? Procedura w każdym przypadku jest taka sama, ale trzeba się liczyć z tym, że efekty mogą być różne.
Przy farbowaniu włosów blond warto postarać się o szczególnie dobry rodzaj farby. Jeśli będzie niskiej jakości lub będzie jej za mało, na włosach pojawi się raczej jasny brąz, a w skrajnym przypadku nawet mocno ciemny blond.
Włosy czarne stosunkowo łatwo przefarbować na ciemny brąz. Jednak nie zawsze efekt jest dobrze widoczny. Jeśli wiesz, że masz z tym problemy, wypróbuj farbę w kolorze jasnego brązu. Na czarnych włosach na pewno będzie wyglądała na ciemną.
Masz rude włosy? Niewykluczone, że po farbowaniu pojawią się świetliste refleksy, ale przecież to nic złego. Jeśli jednak ich sobie nie życzysz, zasada jest taka sama, jak przy farbowaniu włosów blond. Użyj dobrej jakości farby i nie próbuj jej oszczędzać.
Włosy farbowane już wcześniej na ciemny brąz po prostu zafarbuj jeszcze raz tą samą farbą. Ale pamiętaj – między farbowaniami musi upłynąć minimum sześć tygodni.
Dlaczego kolor na pudełku nie jest taki jak na włosach?
Kolor na etykiecie pudełka jest tylko wersją poglądową, ale producenci dobrze wiedzą, że ostateczny efekt zależy od dotychczasowej barwy włosów. Przyjrzyj się dobrze opakowaniu. Z boku lub z tyłu powinny być przykładowe kolory włosów farbowanych trzymaną w ręce farbą z blondu, średniego brązu i czerni. Szukaj takiej wersji, jaka ci najbardziej pasuje.
Czy da się przewidzieć, jaki będzie ostateczny efekt? Całkowicie nigdy nie można być pewnym, bo każdy włos ma inną strukturę i inaczej reaguje na chemię zawartą w kosmetykach. Warto jednak kierować się zasadą, że na jaśniejszych włosach zawsze wychodzą jaśniejsze odcienie, na ciemniejszych ciemniejsze.
Jakich błędów unikać przy farbowaniu włosów?
Niekiedy inny od oczekiwanego kolor włosów na głowie jest efektem błędów popełnionych przy farbowaniu. Popełniają je zarówno osoby początkujące, jak i doświadczeni amatorzy domowych metamorfoz. Jeśli farbowanie nie przyniosło oczekiwanego efektu, zastanów się, czy:
– nakładanie farby przebiegało zgodnie z zasadami? Nigdy nie zaczynaj od grzywki, zawsze od włosów u nasady szyi,
– farba była trzymana na włosach odpowiednio długi czas? Przeczytaj dokładnie instrukcję i włącz stoper dopiero po nałożeniu farby na wszystkie pasma,
– czy farba nie była rozrobiona na zapas? Należy ją nakładać bezpośrednio po zrobieniu,
– czy włosy nie były zawinięte w folię? Ciepło nie przyspiesza i nie pomaga w farbowaniu. Jest dokładnie odwrotnie, bo folia odcina dopływ tlenu bardzo potrzebnego w reakcjach chemicznych związanych z farbowaniem włosów na ciemny brąz,
– czy włosy były puszczone luźno na plecy? Dotyczy to zwłaszcza długich włosów, które często są związywane na czubku głowy. W efekcie pojawia się na nich coś na kształt bardzo niewprawną ręką zrobionego balejażu.