Ludzka psychika jest niezwykle złożona. Istnieje w niej wiele jednocześnie odczuwanych przez nas emocji. Co ciekawe, człowiek potrafi odczuwać jednocześnie kilka wzajemnie sprzecznych uczuć. Zjawisko takie eksperci nazywają ambiwalencją afektywną. Poniższy artykuł skupi się na wyjaśnieniu, ambiwalencja – co to i w jaki sposób działa. Poruszona zostanie także kwestia tego, jak ambiwalencja wpływa na miłość.
Ambiwalencja – co to?
Ambiwalencja emocjonalna to stan, w którym człowiek odczuwa dwie sprzeczne emocje. Przykładami mogą być radość i smutek lub miłość i nienawiść. Z czysto logicznej perspektywy stan taki nie powinien być możliwy. Niemniej ambiwalencja to stan patologiczny, często towarzyszący zaburzeniom psychicznym czy zaburzeniom osobowości. Ambiwalencja emocjonalna może być także utrapieniem kobiet w okresie połogu. Dlaczego? Kobieta zazwyczaj kocha swoje nowonarodzone dziecko. Jednak z powodu dużych ilości czasu, jakie zmuszona jest mu poświęcić, czasem może odczuwać do maleństwa wstręt lub wręcz nienawiść.
Ambiwalencja emocjonalna w świetle nauki
Ambiwalencja emocjonalna cieszy się dużym zainteresowaniem przedstawicieli nauki. Nic dziwnego – z opisu wynika, że to bardzo ciekawy stan. Przykładowym badaczem tego stanu jest Eugen Bleurer. Na początku ubiegłego wieku (w 1911 roku) odkrył on i wstępnie zdefiniował owo zjawisko. Według niego ambiwalencja emocjonalna polega na odczuwaniu dwóch całkowicie wykluczających się uczuć do tego samego przedmiotu. Ostatni człon zdania jest szczególnie ważny. Nie jest niczym dziwnym odczuwanie smutku z powodu, dajmy na to, niezdanego egzaminu i jednoczesne cieszenie się relacją z ukochaną osobą. Problemem jest odczuwanie obu emocji do drugiej połówki.
Miłość ambiwalentna – co to?
Miłość ambiwalentna to ambiwalencja emocjonalna w szczególnym wydaniu. Dlaczego? Z partnerem czy też współmałżonkiem spędzamy większość swojego życia. Z tego właśnie powodu ambiwalentna miłość jest znacznie groźniejsza, niż ambiwalencja emocjonalna względem współpracownika czy sąsiada. Polega ona na tym, że dosłownie kocha się drugą osobę, jednocześnie jej nienawidząc. Nietrudno się domyślić, że jest to stan stwarzający poważne zagrożenie dla związku czy małżeństwa.
Miłość ambiwalentna – źródła
Wiemy znamy już odpowiedź na pytanie „ambiwalencja emocjonalna – co to takiego”. W tym miejscu warto się zastanowić, co konkretnie może ją wywołać. Zazwyczaj jest to problem dotykający par o dużym stażu. Im dłużej jest się razem, tym łatwiej o stagnację i powodowane przez nią kryzysy. Z jednej strony nadal kocha się partnera. Z drugiej odczuwa się do niego niechęć z powodu wspomnianej już stagnacji.
Inną przyczyną, przez które powstaje ambiwalentna miłość, to kryzys w związku. Przykładowo wielokrotne uchybienia ze strony partnera prowadzą do frustracji. Dzieje się to nawet mimo deklarowanego wybaczenia i wiary w chęć poprawy. Takie zachowania ze strony partnera nieuchronnie prowadzą do gromadzenia coraz większej ilości negatywnych uczuć.
Ambiwalentna miłość – jak się przejawia?
Na szczęście ambiwalentne uczucia do partnera to coś, co względnie łatwo rozpoznać. Miłość ambiwalentna objawia się między innymi pod postacią mechanizmów znanych jako pasywna agresja. Im częściej słyszy się od drugiej osoby rzeczy takie jak „rób co chcesz”, tym większa szansa, że mamy problem. Innym charakterystycznym objawem, jaki ma miłość ambiwalentna, są wątpliwości. Mogą one dotyczyć zarówno uczuć własnych, jak i tych u partnera.
Innym sygnałem alarmowym powinno być zmniejszone albo wręcz zerowe zainteresowanie wspólną przyszłością. Im mniej się o niej rozmawia, tym większe podstawy, by sądzić, że związek się rozpada. Jeśli odczuwa się tylko miłość, plany wybiegające nawet na dekady w przyszłość są czymś normalnym. Ich brak sygnalizuje, że co najmniej jednej ze stron niekoniecznie zależy na życiu razem. A to oczywiście nie dzieje się bez powodu.
Ambiwalentna miłość – czy może przynieść korzyści?
Kiedy wyjaśnialiśmy „miłość ambiwalentna – co to”, mogło się wydawać, że to jednoznacznie destrukcyjne zjawisko. Wręcz wyrok śmierci dla związku i zapowiedź długotrwałego dochodzenia do siebie. Jeśli głębiej się przyjrzeć, tak nie jest. Wręcz przeciwnie – ambiwalencja, zarówno zwykła, jak i miłość ambiwalentna mogą być źródłem wielkich korzyści. Przede wszystkim trudne emocje mogą sprzyjać pogłębieniu samoświadomości emocjonalnej. Oczywiście warunkiem koniecznym jest odpowiednie podejście.
Oprócz tego ambiwalencja może paradoksalnie pogłębić związek, którego dotknęła. Aby ją zwalczyć, partnerzy często decydują się na „powrót do korzeni”. Wspominają początki relacji, którym zazwyczaj towarzyszą największe uniesienia emocjonalne. Może to na nowo rozpalić miłość, a ugasić ambiwalencję. Ponadto w szczytowym momencie ambiwalencja może skłonić partnerów do bardzo poważnej rozmowy na temat swoich uczuć. Wyjaśnienie swoich stanowisk powinno przyczynić się do lepszego zrozumienia. Ono z kolei pociągnie za sobą wspólne wysiłki na rzecz wykorzenienia ambiwalencji.