fwb

Relacja FWB (friends with benefits) – co to znaczy i jakie są zasady?

Wraz z biegiem lat relacje międzyludzkie bezustannie ulegają zmianom. To, co kiedyś było normą, czyli dosyć szybki ślub i założenie rodziny w młodym wieku, teraz nie jest już tak oczywiste. Coraz więcej osób zaczyna myśleć o sobie, swoim rozwoju i o tym, co dla nich najlepsze, a nie o tym, co powiedzą inni. W ten właśnie sposób powstała relacja friends with benefits, która jest bardzo często praktykowana wśród różnych grup społecznych. Czym ona tak w ogóle jest, na czym polega oraz jakie zasady jej towarzyszą? 

Co to jest relacja friends with benefits i na czym polega?

Podstawowe pytanie brzmi: relacja FWB – co to znaczy? Kiedy mowa jest o relacji FWB (friends with benefits), której określenie funkcjonuje w języku angielskim, chodzi po prostu o znajomości, w których występuje aspekt seksualny bez żadnych romantycznych uczuć. Ludzie angażujący się w tę relację szukają osoby, z którą będą mogli uprawiać niezobowiązujący seks. Słowo friends mogłoby sugerować, że jest to związek między przyjaciółmi, ale nie zawsze jest to element w tego typu relacji.

To właśnie na tym polega związek FWB. Dwie osoby decydują się na pójście ze sobą do łóżka, ale z podkreśleniem faktu, iż nie będzie towarzyszył temu romantyzm. Oczywiście nie jest to jedyna zasada, którą między sobą stawiają.

Główne zasady relacji friends with benefits

W każdej relacji typu FWB panuje jedna podstawowa zasadażadna strona nie może zakochać się w tej drugiej. Jest to wręcz kwintesencja takiego związku. Kolejne zasady są już indywidualną kwestią partnerów decydujących się na niezobowiązujący seks.

Jedną z dodatkowych zasad może być to, że nie będą uprawiać seksu z nikim innym. Oczywiście chodzi tutaj o kwestię zdrowotną, żeby uprawiać wyłącznie bezpieczny seks. Kolejne zasady mogą dotyczyć między innymi miejsc, w których partnerzy będą się spotykać, a także tego, jak ich relacja ma wyglądać poza sferą łóżkową. W końcu mogą oni być przyjaciółmi, którzy chodzą razem na imprezy, ale nie wszyscy z otoczenia muszą wiedzieć, że uprawiają regularny seks.

  Ambiwalencja w związku: Definicja, objawy i jak sobie z nią radzić

Relacja FWB – zasady

Zasady w takim związku mogą oczywiście ulegać modyfikacjom, jednakże ta pierwsza mówiąca o braku romantycznych uczuć pozostaje obowiązkiem bez względu na wszystko inne.

relacja friends with benefits
Relacja friends with benefits

Jakie są zalety i wady takiej relacji?

Układ FWB, jak każdy inny, ma swoje zalety i wady. Trzeba je wziąć pod uwagę przed decyzją na wstąpienie w taki związek, ponieważ relacja ta niejednokrotnie wymaga wielu poświęceń. Jakie wygląda zestawienie zalet i wad relacji FWB?

Zalety relacji friends with benefits

Jest kilka zalet, które osoby w relacji FWB szczególnie sobie cenią:

  1. Komfort oraz bezpieczeństwo, które są gwarantem, jeśli uprawia się seks z kimś zaufanym. Ma się stuprocentową pewność, że partner nie przekroczy żadnych granic ani nie będzie miał złych zamiarów.
  2. Wolność i niezależność – układ FWB nie przeszkadza nikomu w szukaniu tej jednej osoby, z którą chce się wejść w związek. Mimo posiadania kogoś, z kim chodzi się do łóżka, wciąż jest opcja na romantyczną miłość z kimś innym.
  3. Brak zobowiązań względem osoby, z którą weszło się w ten układ. Nie trzeba prawić jej romantycznych gestów, nie ma konieczności spędzania z nią dodatkowego czasu. Jeśli ma się na takie rzeczy ochotę, to oczywiście można je robić, jednakże ostatecznie pozostają one kwestią indywidualną.

Wady relacji friends with benefits

Niestety relacja friends with benefits ma zawsze dwie strony, więc należy zwrócić uwagę na pewne wady:

  1. Ryzyko złapania uczuć do partnera – niestety jest to dosyć powszechne. Komuś może wydawać się, że ma wszystko pod kontrolą, jednakże chcąc nie chcąc seks może obudzić uczucia względem drugiej osoby.
  2. Złamane serce, wszelakie rozczarowania, które idą w parze z zawodem miłosnym, są jak najbardziej możliwe, jeżeli nastąpi złapanie romantycznych uczuć. Niestety nie zawsze będą one odwzajemnione, więc trzeba być przygotowanym na odrzucenie.
  3. Przedmiotowe traktowanie jednej osoby przez drugą, jeśli nastąpi zła ocena charakteru. Co by nie było, między dwiema osobami, które uprawiają seks, może utworzyć się jakaś więź, w tym ta przyjacielska. Tak samo istnieje ryzyko pogorszenia jej, gdzie jeden partner zacznie traktować drugą stronę jak przedmiot, zabawkę.
  SMS na dobranoc dla niej i dla niego – najlepsze i romantyczne wiadomości

Dla kogo tego typu relacja może być najlepsza?

Związek FWB nie jest dla każdego. Kto więc bez obaw może się na niego zdecydować?

Single, którzy nie chcą stałych związków

Jeśli ktoś jest samotny i nie chce bawić się w związki romantyczne, układ FWB będzie dla niego idealnym rozwiązaniem. Otrzyma przyjemność wynikającą z seksu, aczkolwiek nie będzie musiał dbać o żadne aspekty uczuciowe. Jeżeli taka osoba dobrze ustali zasady relacji, będzie mogła umawiać się z innymi, wciąż pozostając w relacji FWB.

Osoby po długotrwałym związku

Czasami związki wiążą się z traumą czy po prostu zmęczeniem. Jeśli ktoś spędził ostatnie miesiące, a nawet lata, będąc w związku z jedną osobą, może nie chcieć od razu wchodzić w kolejny. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieją potrzeby fizyczne, w tym te seksualne, które bez problemu zaspokoi partner FWB.

Osoby, które mają zabiegane życie

Zdarza się, że komuś najzwyczajniej w świcie brakuje czasu na związki czy na nawiązywanie nowych relacji. Może nawet nie mieć kiedy szukać odpowiednich partnerów seksualnych. W takich przypadkach związek FWB jest idealnym rozwiązaniem, które przyniesie same korzyści.

Kiedy następuje koniec relacji friends with benefits?

Istnieje wiele różnych powodów, przez które relacja friends with benefits dobiega końca. W końcu każda z nich jest zupełnie inna od reszty i charakteryzuje się czymś kompletnie innym. Są jednak sytuacje, które wiodą prym, jeśli chodzi o zerwanie takiego układu.

Jedna osoba zakochuje się w drugiej – uczucie nieodwzajemnione

Jak już wiadomo, brak romantycznych uczuć to podstawa relacji FWB. Pierwsza zasada, której należy się trzymać bez względu na wszystko inne. Niestety nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem i ostatecznie któraś ze stron zaczyna chcieć czegoś więcej od swojego partnera seksualnego. Partner ten ma dwa wyjścia: albo odwzajemni te zaloty, albo je odrzuci. W przypadku drugiej opcji trzeba liczyć się ze złamanym sercem. Jest to główny powód, dla którego niezobowiązujący seks z przyjacielem musi się zakończyć.

Obydwie osoby się w sobie zakochują

Na szczęście nie wszystko kończy się negatywnie. Bywają przypadki, gdzie jedna osoba rzeczywiście zakochuje się w tej drugiej, wyznaje jej to i decydują się na wejście w relację romantyczną. Niestety nie jest to aż tak częste, ponieważ zazwyczaj przynajmniej jedna ze stron trzyma się mocno zasady mówiącej o tym, że żadne romantyczne uczucie nie powinno zrodzić się z ich spotkań łóżkowych.

  Co czuje facet gdy odchodzi od kobiety?

Jedna strona chce zakończyć tę relację

Trzecim powodem, dla którego układ FWB kończy się zerwaniem go, jest sytuacja, w której jeden z partnerów nie chce już w nim trwać. Powodów może być wiele: brak satysfakcji z seksu, chęć znalezienia sobie kogoś na stałe, nawiązanie innego związku FWB, a także po prostu zwyczajna niechęć do kontynuowania trwającej sytuacji. Takie scenariusze również są dosyć częstym zjawiskiem.

Magdalena Dirks

Uznana psychoterapeutka i specjalistka w dziedzinie dynamiki związków, przez ostatnie dwie dekady pomogła setkom par w odnalezieniu harmonii i zrozumieniu siebie nawzajem. Jest autorką wielu artykułów i książek, które stały się kompasem dla tych, którzy pragną głębszej więzi w swoich relacjach. Dzięki unikalnemu podejściu, łączącemu wiedzę z psychologii z praktycznymi narzędziami, Stała się jednym z najbardziej cenionych ekspertów w Polsce. Jej warsztaty i seminaria przyciągają uczestników z całego kraju, pragnących odkryć tajniki udanych związków.

Zobacz wszystkie posty autora Magdalena Dirks →