Każda osoba, która chce zająć się zawodowo wizażem musi mieć świadomość, że zawód ten nie jest wcale tak łatwy, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Wizażysta musi dowiedzieć się naprawdę sporo, by prawidłowo dobierać kosmetyki oraz wykonywać makijaż. Jedną z najważniejszych informacji, które trzeba sobie przyswoić jest poznanie teorii kolorów. Czym jest i o czym nam mówi? Przekonajmy się.
Teoria kolorów – co to takiego?
Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest termin teoria kolorów. Mówiąc najprościej, jest to zagadnienie związane z badaniem interakcji między różnymi barwami oraz ich wpływu na naszą percepcję. Stanowi ona kluczową dziedzinę w dzisiejszym świecie, a jej zastosowania są wszechstronne, zwłaszcza w dziedzinach takich jak projektowanie, sztuka i wizaż. Teoria kolorów pozwala nam zrozumieć, jak barwy wzajemnie oddziałują, jakie kontrasty można osiągnąć, a także jakie emocje mogą wywołać.
Najważniejsze terminy związane z teorią kolorów
Aby móc bezbłędnie określać jakie kosmetyki sprawdzą się w przypadku danej osoby wizażysta powinien znać różne pojęcia dotyczące kolorów. Wśród najważniejszych z nich wymienić możemy:
- Koło kolorów, czyli narzędzie prezentujące wszystkie kolory w porządku okrężnym. Składa się z podstawowych kolorów: czerwonego, niebieskiego i żółtego, które są punktem wyjścia dla tworzenia innych barw. Poprzez mieszanie tych podstawowych kolorów uzyskujemy pochodne, takie jak zieleń, fiolet i pomarańcz.
- Kolory podstawowe: Są to trzy kolory, z których można uzyskać wszystkie inne za pomocą mieszania w odpowiednich proporcjach. Za kolory te uznaje się czerwień, niebieski i żółty..
- Kolory wtórne: To kolory, które powstają przez mieszanie dwóch kolorów podstawowych. Na przykład, połączenie czerwieni z niebieskim daje fiolet, zaś zmieszanie niebieskiego z żółtym pozwala nam uzyskać zieleń.
- Kolory trzeciorzędowe: To kolory uzyskiwane poprzez mieszanie kolorów podstawowych z kolorami wtórnymi. Na przykład pomarańcz powstaje przez połączenie czerwieni (podstawowy) z żółtym (podstawowy).
Zastosowanie teorii kolorów w wizażu
Teoria kolorów w wizażu daje nam sporo możliwości poprawy wizerunku danej osoby, poprzez stosowanie kosmetyków o odpowiednim odcieniu ale tonie. Kluczowe znaczenie ma tu wiarygodna analiza koloru skóry i oczu klienta, która powinna odbywać się w naturalnym, dziennym świetle. Podstawowy podział kolorów to określanie ich jako barwy ciepłe oraz zimne. Warto jednak mieć świadomość, że ludzka cera nie jest jednolitą powierzchnią o takim samym kolorze. Wyróżniać bowiem możemy karnację oraz podton. Mówiąc najprościej karnacja to nic innego jak kolor powierzchniowy, który dominuje kiedy patrzymy na skórę. Wpływ na nią ma ilość melaniny czyli naturalnego barwnika w skórze. Na jej podstawie możemy wstępnie ocenić czy mamy do czynienia z chłodnym czy ciepłym typem urody. Nie jest to jednak tak proste jak mogłoby się wydawać – jasna skóra to kolory chłodne, zaś ciemniejsza ciepłe. O tym, jakie kosmetyki powinniśmy zastosować decyduje bowiem również podton, czyli subtelne, bardziej stonowane kolory, które znajdują się pod powierzchnią skóry. Aby je ocenić możemy przyjrzeć się kolorowi żył na nadgarstku klienta. W przypadku gdy mamy do czynienia z ich niebieskim kolorem podton skóry jest zimny, jeśli jest on niebieski lub fioletowy mamy do czynienia z podtonem neutralnym zaś zielony kolor żyłek to podton ciepły. Dopiero w oparciu o te informacje możemy zdecydować się na zakupy online kosmetyków, które będą dopasowane do danego typu urody.