Romans najczęściej kojarzy się z dreszczykiem emocji i porywami serca niczym z komedii romantycznych. Każdy z nas miewa chwile słabości, a zakazany owoc zawsze smakuje najlepiej. Czemu zatem po niego nie sięgnąć? Romans wydaje się świetnym sposobem by oderwać się od rzeczywistości i odreagować dręczące nas problemy. Czy jest to natomiast jedyny powód dla którego wikłamy się w romanse? Sprawdź na czym polega romans, ile zazwyczaj trwa i czy jest szansa by przerodził się w najprawdziwsze uczucie!
Co to jest romans?
Zgodnie z definicją romansu, jest to forma związku pomiędzy dwójką osób, które łączy wzajemne uczucie lub pociąg seksualny. Relacja ta ma nieformalny charakter i najczęściej jest ukrywana w tajemnicy. Romans bazuje głównie na bliskości fizycznej i bardzo rzadko przeradza się w długotrwałą znajomość. Oboje kochanków zazwyczaj traktuję tę relację jako namiętną przygodę. Innymi słowy jest to niezobowiązujący układ opierający się na uprawianiu seksu. Kiedy kończy się namiętność, relacja samoistnie wygasa, a obie osoby wracają do wcześniejszego życia.
Romans może mieć miejsce w sytuacji kiedy oboje kochanków jest w formalnych związkach. Wówczas może wiązać się z wieloma konsekwencjami takimi jak definitywne zakończenie dotychczasowych relacji partnerskich. Większość społeczności potępia takie działania dlatego kochankowie trzymają swój związek w tajemnicy. Nic nie stoi na przeszkodzie aby romans nawiązał się również pomiędzy dwójką singli jeśli traktują tę sytuację niezobowiązująco.
Dlaczego wikłamy się w romans?
Łatwo pomyśleć, że romans dotyczy osób znajdujących się w nieszczęśliwych związkach. Nic bardziej mylnego! Można dopatrywać się wielu przyczyn romansu i wcale nie muszą one wiązać się z problemami i brakiem satysfakcji w życiu osobistym. W wielu sytuacjach emocje same biorą górę zanim zdążymy się zastanowić nad kierunkiem, w którym zmierza nowa znajomość. Romanse najczęściej nawiązują osoby które:
- są znudzone rutyną codziennego życia,
- pragną dostarczyć sobie nowych wrażeń i emocji, przeżyć coś czego nie mogą osiągnąć w swoich związkach,
- poszukują bliskości i zrozumienia,
- posiadają określone cechy charakteru – osoby niezdecydowane, niestałe w uczuciach, kochliwe, stale poszukujące nowych doznań,
- poszukują stałego związku lecz przypadkowo uwikłają się w relację z osobą, która jest już zajęta,
- wpadną w zauroczenie lub poczują pociąg seksualny do innej osoby będąc w związku, często wynika to z problemów seksualnych w obecnej relacji.
Romans może nawiązać się w różnych okolicznościach nawet jeśli oboje kochanków pozostaje w szczęśliwych związkach. Zdarza się, że do romansu dochodzi pomiędzy osobami, które od wielu lat pozostają w bliskich przyjacielskich relacjach.
Jakie są etapy romansu?
Romans najcześciej rozpoczyna się w bardzo niewinny sposób. Wystarczy jedno znaczące spojrzenie, słowo, gest wykonany w kierunku drugiej osoby. Zwykle na tym się nie kończy. Chęć przygody, niewinny flirt powoli przeradzają się w iskry namiętności. To jest moment w którym kochankowie zaczynają odczuwać wzajemne przyciąganie i fantazjować o sobie nawzajem. Jest to pierwsze nawiązanie znajomości.
Kolejny etap romansu to spełnienie fantazji i nawiązanie bliskości fizycznej. Dochodzi do tego kiedy po raz pierwszy umawiamy się na spotkanie i spędzamy razem czas. Na tym etapie znajomości chodzi tylko o seks i zaspokojenie potrzeb seksualnych. Kochankowie spędzają ze sobą wiele chwil, ale większość z nich ma miejsce w łóżku. Dla obu na tym etapie jest to satysfakcjonujący układ.
Kiedy bliskość fizyczna zostanie w pełni nasycona, relacja rozpada się lub zaczyna ewoluować. Sama obecność kochanka w łóżku przestaje nam wystarczać i pragniemy poznać go bliżej. Zaczynamy nawiązywać bliskość psychiczną. Dopiero w tym momencie kochankowie zaczynają się poznawać i szczerze rozmawiać. Wspólnie spędzany w łóżku czas zaczynają zastępować potajemne romantyczne randki. Niejednokrotnie kochanek zaczyna dawać nam więcej bliskości i zrozumienia niż obecny partner życiowy.
Końcowym etapem romansu jest chwila kiedy przelotna znajomość przestaje nas interesować. Pragniemy wspólnie z kochankiem zbudować długotrwałą relację. Angażujemy się i planujemy wspólnie przyszłość. W tym momencie musimy dokonać wyboru pomiędzy obecnym związkiem, a nową kuszącą propozycją. Natomiast jeśli nasz romans zabrnął aż tak daleko, sytuacja wydaje się być oczywista!
Ile średnio trwa romans?
Definicja romansu nie określa jak długo może trwać taka relacja. Najczęściej jest to krótki okres czasu, natomiast od tej reguły zdarzają się wyjątki. Romans może być jednorazowym wyskokiem w bok, jak i również może ciągnąć się całymi latami. Długość trwania takiej relacji jest zależna zarówno od okoliczności jak i osób w nią uwikłanych.
Wiele romansów zaczyna się i kończy w ciągu kilku dni. Są to przelotne znajomości, które zrodziły się podczas wakacyjnych wyjazdów, imprez integracyjnych oraz wielu innych okoliczności. Stanowią one formę chwilowej odskoczni od rzeczywistości, a osoby uwikłanę w tę znajomość rzadko kiedy utrzymują kontakt w późniejszym czasie.
Równocześnie zdarza się wiele sytuacji kiedy romans pomiędzy dwójką osób utrzymuje się całymi latami. Niejednokrotnie jest to forma „podwójnego życia” z którego ciężko jest zrezygnować. Chociaż teoretycznie jest to znajomość opierająca się na bliskości fizycznej, w takiej sytuacji istnieje wiele przesłanek, że kochanków łączy coś więcej.
Czym jest romans dla mężczyzny?
Kobiety i mężczyźni patrzą odmiennie na wiele spraw. Również na romans mężczyzna będzie patrzył nieco inaczej. Według stereotypów kobiety w romansach szukają przede wszystkim szansy na miłość. Dla mężczyzn ma to być natomiast szansa na „zaliczenie” kolejnej atrakcyjnej kobiety. Zgodnie ze statystyką panom faktycznie zależy bardziej na ilości niż jakości relacji seksualnych. Nie jest to jednak powód aby wszyskich mężczyzn traktować stereotypowo.
Czym zatem może być romans dla mężczyzny? W nowej relacji oprócz „zaliczenia” kolejnej kobiety może chodzić o:
- potwierdzenie męskości,
- znalezienie nowej drogi życiowej,
- odnalezienie bratniej duszy,
- spełnienie fantazji seksualnych niemożliwych do zaspokojenia z obecną partnerką.
Pośród mężczyzn są tacy, którzy nowe romanse nawiązują bez żadnych oporów. Wielu z nich natomiast zmaga się z wyrzutami sumienia i próbuje ratować rozpadające się związki.
Trudnym zadaniem stawianym przed kobietami jest koniecznośc odróżnienia kandydata, któremu zależy jedynie na fizyczności od tego który w przyszłości może stać się kimś więcej. Najprościej jest to ocenić zwracając uwagę na przeszłość mężczyzny. Bogata historia romansów zwykle nie wróży nic dobrego.
Kiedy romans przeradza się w miłość?
Zgodnie z definicją, romans powinien zamykać się w ramach krótkiej niezobowiązującej znajomości. Życie bywa jednak nieprzewidywalne i niejednokrotnie pomiędzy kochankami zaczyna sie zradzać głębsze uczucie. Spędzanie razem czasu, długie rozmowy o swoich planach i marzeniach potrafią sprawić, że w swoim towarzyszu dostrzerzemy bratnią duszę. Wspólne pasje i życiowe zmagania również pomagają wytworzyć więzy emocjonalne. Później jest już bardzo blisko do tego by te osoby stały się dla siebie najważniejsze w życiu, a wszystko inne przestało mieć znaczenie.
A więc kiedy kończy się romans, a zaczyna miłość? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kluczowym momentem jest chwila, kiedy między kochankami wytwarzają się więzy emocjonalnej. Jest to punkt zwrotny znajomości, kiedy obu stronom zaczyna chodzić o coś więcej niż niezobowiązujący seks. Na zrodzenie się głębokiego uczucia z romansu można liczyć szczególnie w sytuacjach kiedy:
- przynajmniej jedno z kochanków nie jest szczęśliwe w obecnym związku,
- oboje kochanków pozostają w związkach nieformalnych,
- romans trwa już bardzo długo, a kochankowie spotykają się regularnie, nie tylko w celu zaspokojenia potrzeb fizycznych,
- kochankowie stają się dla siebie bliżsi niż ich „oficjalni” patrnerzy, dają nam poczucie bezpieczeństwa,
- partnerzy mają wspólne zainteresowania i plany życiowe, łączy ich wiele wspólnych tematów.
Miłość jest niezwykle pięknym uczuciem i warto o nie walczyć. W przypadku romansów niestety miewa ona słodko-gorzki smak. Zrodzenie się uczucia pomiędzy dwójką kochanków, często wiąże się ze złamaniem serca dotychczasowym partnerom. Budowanie wspólnej przyszłości w takich warunkach jest trudne ale nie niemożliwe, dlatego uczucie zrodzone z romansu należy szczególnie dokładnie pielęgnować.
Zalety i wady romansu
Romans to przede wszystkim dreszczyk emocji, porywająca przygoda i odskocznia od rzeczywistości. Moga się z nim wiązać niesamowite przeżycia. Pośród plusów takich niezobowiązujących relacji należy wymienić:
- szansę na zdobycie nowych doświadczeń,
- układ jest oparty jedynie na przyjemności,
- podnosi poczucie własnej wartości oraz pomaga uwieżyć we własną atrakcyjność,
- pomaga się zrelaksować i chociaż na chwilę zapomnieć o problemach codzienności,
Każda osoba uwikłana w romans, poszukuje w nim czegoś innego. Najczęściej romans pozwala uzyskać to czego nie może odnaleźć w swoim związku partnerskim. Może zaspakajać potrzebę uczucia bliskości, akceptacji jak również fantazje seksualne. Niektórzy chcą natomiast dodać jedynie odrobinę „pikanterii” swojej szarej codzienności.
Romans to pod wielu względami intrygujące przeżycie, natomiast niestety może nieść za sobą poważne konsekwencje. Relacje tego typu nie cieszą się aprobatą ze strony społeczeństwa, co może się przełożyć na naszą reputację. Oprócz tego należy się liczyć z takim ryzykiem jak:
- brak pewności, że druga strona traktuje tę relację równie niezobowiązująco co my,
- romans może rzutować na inne sfery naszego życia (np. zawodową),
- zakończenie nawet niezobowiązującej relacji nie jest łatwe,
- brak pewności, że romans zostanie utrzymany w tajemnicy przed obecnym partnerem,
- możliwość skrzywdzenia niewinnych osób (np. dzieci z rozpadającego się związku).
Wdając się w romans należy liczyć się z gorzkimi konsekwencjami. Niejednokrotnie krótką przygodę uda się utrzymać w tajemnicy. Jeśli natomiast zależy nam na związku z obecnym partnerem, należy dobrze się zastanowić czy warto ryzykować.